تیم نانواستارتاپ voltab یک نمونه آزمایشگاهی از دستگاه یون زدایی خازنی را در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو رونمایی کرده است که به جداسازی نمک از آب کمک می کند.

دستگاه یون زدایی خازنی می تواند با کمک صفحه های الکترودی و بر مبنای الکتروشیمی، نمک های محلول در آب را تحت عنوان TDS کاهش دهد. مطالعاتی که طی یک سال اخیر روی این محصول صورت گرفته باعث بهینه سازی محصول شده و الکترودهایی با فناوری نانو در آن توسعه یافته است.
حسام شهبازی؛ دانشجوی مهندسی مواد از دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از اعضای تیم voltab می گوید: «به عنوان یکی از کاربردهای این دستگاه می توان به استفاده از آن در یکی از مراحل تصفیه آب شهری اشاره کرد. تهیه آب دیونایز برای استفاده آزمایشگاهی یا استفاده از آن در صنایع آشامیدنی و غذایی هم از دیگر مصارف این دستگاه است که در محدوده TDS خاصی صورت می گیرد. با این دستگاه می توان با TDSهای بالاتر و پایین تر غلظت نمک را کاهش داد».
این محصول یک نمونه آزمایشگاهی است و میزان نمک موجود در آب را در مدت دو دقیقه و طی فرآیندی مداوم، ۷۰ ppm کاهش می دهد. این دستگاه با دبی ۲۰ میلی لیتر در دقیقه کار می کند که با امکان سنجی های صورت گرفته، برای مصارف بالاتر می توان تعداد الکترودها را زیادتر کرد. همچنین با سیستم کنترلینگ، می توان میزان دبی و مقدار TDS موردنیاز را کاهش داد و میزان موردنیاز مشتری را فراهم کرد.
به گفته شهبازی، نمونه آزمایشگاهی ساخته شده دارای ۴ الکترود است که تنها برای مصارف آزمایشگاهی و به منظور کاهش یون مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای مصارف گسترده تری چون تصفیه آب، این دستگاه برای دبی یک مترمکعب در ساعت، حدود ۱۴۰۰ الکترود نیاز دارد.
تاکنون چهار کشور دنیا شامل آمریکا، هلند، کانادا و کره موفق به صنعتی سازی این محصول شده اند. نمونه های کوچک این دستگاه در این کشورها دارای ۲۰ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار