افزایش ایمنی سفر با کنترل سرعت

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶
افزایش ایمنی سفر با کنترل سرعت
یکی از مهم ترین عوامل خطر در آسیب های ناشی از حوادث ترافیکی، سرعت است که هم برخطر تصادف و هم برشدت آسیب ها تاثیر می گذارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز فارس، مسئول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: آمار های ارائه شده در ایران نشان می دهد پس از بیماری های قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی دومین علت مرگ و میر در تمام گروه های سنی و نخستین عامل مرگ در گروه سنی زیر ۴۰ سال است.
نگار میرزاد افزود: عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتورسواران در مقایسه با رانندگان و سرنشینان اتومبیل ها و وسایل نقلیه دیگر، بیشتر در معرض خطر هستند و از آن ها به عنوان کاربران پرخطر راه ها یاد می شود.
وی تصریح کرد: از جمله عوامل کاهش دهنده آمار سوانح و حوادث ترافیکی، اصلاح و اعمال قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، ایجاد راه ایمن و ترویج فرهنگ ایمنی است.
مسئول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر اضافه کرد: از جمله عوامل موثر بر ایمنی سفر و کاهش آسیب تصادفات به کنترل سرعت و خستگی، استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی مانند کمربند ایمنی، صندلی ویژه کودک، کلاه ایمنی و رانندگی صحیح همراه با کنترل خودرو قبل از رانندگی است.
میرزاد گفت: عابران پیاده در تصادف با خودرویی که ۸۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد به طور تقریبی شانس زنده ماندن ندارندو احتمال مرگ برای سرنشینان خودرو با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت، ۲۰ برابر زمانی است که سرعت حین تصادف ۳۰ کیلومتر در ساعت باشد.
وی با بیان اینکه افرادی که در طول شبانه روز سه ساعت یا کمتر خوابیده باشند، در معرض بالاترین میزان خطر تصادف قرار دارند، اظهارداشت:خطر بروز حوادث ترافیکی در حوالی ساعت دو صبح، پنج برابر بیشتر از ساعات دیگر شبانه روز است.

[ مشاهده متن کامل افزایش ایمنی سفر با کنترل سرعت واحد مرکزی خبر ]