معاونان وزرای امور خارجه ایران و گرجستان در سومین دور مشورت های سیاسی فیمابین، بر توسعه همه جانبه روابط دو کشور تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، آقای الکساندر خوتیسیاشویلی معاون وزیر امور خارجه گرجستان که برای شرکت در سومین دور مشورت های سیاسی دو جانبه ایران و گرجستان به تهران سفر کرده است، امروز یکشنبه با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.
در این دیدار، آقای خوتیسیاشویلی با اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور، بر آمادگی و علاقه تفلیس برای توسعه همه جانبه مناسبات دوجانبه تاکید کرد.
آقای عراقچی نیز با اشاره به همکاری های وسیع دو کشور در سال های گذشته، مزیت های تزانزیتی گرجستان در زمینه انرژی و کالا را ظرفیت مناسبی برای توسعه همکاری فیمابین دانست.
وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: این تحریم ها در عین حال می توانند فرصت های جدیدی نیز برای همکاری های دوجانبه ایجاد کنند.
آقای عراقچی با اشاره به اینکه روابط ایران با همسایگان خود در منطقه، از جمله با گرجستان، از عوامل خارجی تاثیر نمی پذیرد، بر لزوم توسعه مستقل مناسبات دوجانبه تاکید کرد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از ایرانیان در گرجستان، بر لزوم حل مشکلات کنسولی و همچنین امضای سریعتر اسناد قضائی بین دوکشور تاکید و اظهار امیدواری کرد که امکان انتقال زندانیان و محکومین دو کشور به زودی فراهم شود.
دو طرف در این دور از مذاکرات همچنین در خصوص برجام و مسائل منطقه ای از جمله تحولات در خلیج فارس و آبخازیا تبادل نظر کردند.
معاون وزیر امور خارجه گرجستان روز گذشته با سفر به اصفهان، از مراکز دیدنی آن شهر نیز بازدید کرد.

سرخط اخبار