برخی از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که تا پایان سال دلار در کانال ۲۰ هزار تومان خواهد بود و اگر دولت به عدم جبران کسری بودجه از طریق پولی شدن اهتمام بورزد و نرخ واقعی بهره را به سمت صفر نزدیک کند، می توان امیدوار بود که حباب ایجاد شده در بازار ارز تا پایان سال تخلیه شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، روند بازار ارز طی ۱۰ روز اخیر، از مسیر نزولی نرخ دلار حکایت دارد؛ تا آن جا که طی این مدت نرخ دلار حدود ۴ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. اعداد و ارقام قیمت دلار نشان می دهد که در بیست و هفتمین روز مهر ماه هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی ۳۱ هزار و ۸۵۶ تومان قیمت داشت، اما پس از گذشت ۱۰ روز، روی رقم ۲۷ هزار و ۸۴۷ تومان ایستاد.
به گفته فعالان بازار، مهم ترین عاملی که موجب شده است فضای کاهشی در بازارهای مختلف شکل گیرد، انتظارات سرمایه گذاران نسبت به نتایج انتخابات آمریکا است؛ تا جایی که عده ای از معامله گران بازار، خرید کردن را کنار گذاشته اند و با احتیاط به تماشای وضعیت بازار نشسته اند.
جو فروش در بازار ارز در هفته های اخیر به اندازه ای شدید بوده است که در بازار ارز دلار با سقف ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومانی پنجشنبه دو هفته پیش فاصله زیادی گرفته است.
در این میان، در حالی که برخی فعالان بازار باور دارند معامله گران ارز در حال تنظیم خود برای برد بایدن هستند و همین مساله زمینه ساز افت قیمت ها شده است، اما گروهی از بازیگران ارزی عنوان می کنند عوامل واقعی نیز در افت قیمت دلار نقش داشته است.
آنها به روند کاهشی نرخ حواله درهم اشاره می کنند که در روزهای اخیر نه تنها به زیر مرز ۸ هزار تومانی رفته است، بلکه در روز چهارشنبه گذشته حتی تا محدوده ۷ هزار و ۶۰۰ تومانی ریزش کرد.
یکی از فعالان بازار ارز در چهارراه استانبول درباره وضعیت بازار ارز گفت: پس از حدود ۳ سال رشد پیاپی نرخ ارز، نیاز به یک دوره استراحت و حداقل ثبات در نرخ ارزهای خارجی و اقتصاد کلان کشور احساس می شود و این مهم دور از ذهن نیست.
وی درباره وضعیت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار