معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: اصلاح نژاد دام های کوچک به منظور افزایش تولید گوشت و شیر کشور در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در بازدید از یک واحد پرورش بز شیری در حال توسعه در شهرستان ری اظهار کرد: در سال های اخیر، یکی از پروژه های اصلی معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اصلاح نژاد دام های کوچک (گوسفند و بز) بوده که از طریق اصلاح نژادهای بومی و استفاده از نژادهای برتر خارجی انجام شده و موجب افزایش تولید گوشت و درآمد دامداران با بهبود ضریب تبدیل و چندقلوزایی و همچنین افزایش تولید شیر با بهره گیری از نژادهای برتر دنیا مانند نژادهای سانن، مورسیا و آلپاین در کشور گردیده است.
وی با بیان این که در کشور گله های خالص این نژادها به صورت گله های چند ۱۰۰ تایی و چند ۱۰۰۰ تایی وارد شده است، ادامه داد: دادمداری هایی در کشور فعال هستند که اختصاصا نژادهای اصیل یا اصلاح شده را نگه داری می کنند.
دکتر رضایی هدف از سفر به شهرستان ری را بازدید و بررسی پیشرفت یکی از این پروژه های در حال اجرا عنوان کرد و افزود: ظرفیت نهایی این پروژه ۴۰۰۰ راس دام با ۲۰۰۰ مولد است و در آن از نژادهای آلپاین، سانن و مورسیا پرورش داده می شود.
وی اضافه کرد: این دام ها هم خودشان باعث تولید می شوند و هم از مواد ژنتیکی (اسپرم و جنین) آنها می توان برای توسعه این نژاد ها در کشور استفاده کرد و انشااله این پروژه تا پایان سال به بهره برداری کامل خواهد رسید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سرمایه گذاری این پروژه به صورت کامل توسط بخش خصوصی با هدف تولید شیر بز انجام شده است، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار