حمایت های دولتی همیشه متوجه واردات کاغذ بوده؛ نه تولید! / کاغذ تولید داخل برای نشر کتاب های با عمر کوتاه مناسب است

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۷
رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا معتقد است وجود حمایت هایی نظیر تخصیص ارز 4200تومانی، معافیت از مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه پایین چهاردرصدی واردات کاغذ، بازار را به سمت کاغذ وارداتی سوق داده است.

به گزارش تابناک هرمزگان ابوالفضل روغنی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در گفت وگو با (ایبنا)، با اشاره به فعالیت سه کارخانه تولید کاغذ تحریر در کشور گفت: نیاز کشور به کاغذ تحریر سالانه حدود ۳۸۰ هزار تن است و ظرفیت تولید داخل کشور حدود ۱۸۰هزار تن است و این یعنی سالانه باید حدود ۲۰۰ هزار تن کاغذ تحریر واردات به کشور داشته باشیم.
وی افزود: این آمار می تواند نشانه ای برای افرادی باشد که می خواهند در حوزه کاغذ سرمایه گذاری کنند، زیرا اکنون امکان و فرصت سرمایه گذاری تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن کاغذ تحریر در کشور وجود دارد که با توجه به افزایش جمعیت و افزایش مصرف، بیش از این هم می توان سرمایه گذاری داشت.
روغنی با بیان اینکه سه کارخانه در ایران تولید کاغذ تحریر انجام می دهند، عنوان کرد: اولین کارخانه که حدود ۵۰ سال پیش راه اندازی شده، شرکت کاغذسازی پارس است که به منظور تامین و رفع نیاز کاغذ کتاب های درسی و بخشی از نشر کشور با توجه به منابع بسیار خوب باگاس در خوزستان پایه گذاری شد.
وی با اشاره به شرکت دیگری که در حوزه تامین کاغذ تحریر فعال است، توضیح داد: شرکت چوب و کاغذ مازندران یکی دیگر از شرکت هایی که حدود ۲۳ سال سابقه فعالیت دارد و ظرفیت تولید این مجموعه سالانه حدود ۹۰ هزار تن است که با استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات روز دنیا به تولید کاغذ تحریر و روزنامه مشغول است.
روغنی یادآور شد: شرکت سوم کاغذسازی تبریز است که در مازندران مستقر است و تاسیس آن به دوره دولت نهم باز می گردد.
وی با بیان اینکه صنعت کاغذسازی در کشور ما حدود ۵۰ سال سابقه دارد، گفت: در کشور ما دولت ها همواره از واردات کاغذ حمایت کرده اند اما حمایت از تولید ...

سرخط اخبار