تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی با تبریک هفته هنر افغانستان با عنوان «جان پدر کجاستی»، تاکید کرد: بی گمان ملت بزرگ این کشور با وجود جوانان جویای دانش و خردمندی، آینده باشکوه و جلال خواهد داشت.

در پیام تبریک «منصور غلامی» آمده است: بیش از ۱۵۰ سال است که با دسیسه استعمار پیر مرزهای جغرافیای یگانه، دوگانه گشته اما این دوگانگی تحمیلی، عشق و مهرو برادری ملت جاودان و یگانه افغانستان و ایران را از هم نگسسته است.
وی همچنین نوشت: باغ ها را گرچه دیوار و در است
از هواشان راه با یکدیگر است
شاخه ها را از جدایی گر غم است
ریشه هاشان دست در دست هم است
وی در این پیام افزود: اگر میان باغستان این ملت کهن، اغیار و اهریمنان دیوار و در کشیده اند چه جای غم که ریشه های قوی و غنی، دست های یکدیگر را می فشارند. ابتکار برگزاری هفته هنر افغانستان با عنوان "جان پدر کجاستی" بسیار ستودنی و ارجمند است.
وزیر علوم در این پیام که در پایگاه خبری کمیسیون ملی یونسکو ایران منتشر شده است، خاطرنشان کرد که بانگ و نوای پدری که پس از بارها تماس بی پاسخ دختر دانشجویش می گوید: «جان پدر کجاستی» در حقیقت بانک و نوای همه ایرانیان و افغانیان است. پیر بلخی تبار خراسانی نژاد مولانا جلالدین چه خوش فرمود: سخت گیری و تعصب خامی است/ تا جنینی کار خون آشامی است.
غلامی در این پیام تصریح کرد: خون آشامان متعصب و جاهل که خود محصول و میراث استعمارگر پیرند با خشونت و افراطی گری، می کوشند تا علم دانایی و خردمندی را در سرزمین ناصر خسرو و مولانا و فردوسی ویران کنند اما زهی خیال باطل که هزار سال پیش ناصر خسروی بزرگ به نیک اختری اشارت فرمود:
درخت تو گر بار دانش بگیرد
به زیر آوری چرخ نیلوفری را
غلامی در این پیام همچنین نوشت: بی گمان ملت بزرگ افغانستان با وجود جوانان جویای دانش و خردمندی، آینده باشکوه و جلال خواهد داشت و در این مسیر، سرزمین مادری ایران هرگز دست از یاری و همیاری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار