مرزهای ایرانرییس سازمان توسعه تجارت می گوید با وجود محدودیت های شکل گرفته تحت تاثیر کرونا، همچنان تردد در تعدادی از مرزهای کشور ادامه دارد.

آفتاب نیوز :
با تایید ورود کرونا به ایران در روزهای پایانی بهمن ماه، تعدادی از کشورهای همسایه در اقدامی پیشگیرانه محدودیت هایی در مسیر تردد در مرزهای مشترک خود با ایران اجرایی کردند که این مسئله به کاهش آمار صادراتی ایران و دشوار شدن انتقال کالاها انجامید.
در هفته های بعد، تقریبا تمامی کشورهای همسایه با ایران با این ویروس درگیر شدند و خود مجبور به اتخاذ سیاست هایی جدی در داخل کشورهایشان شدند با این وجود با توجه به اهمیت تداوم صادرات و جابجایی کالاها، مذاکرات برای باز ماندن تعدادی از مرزها ادامه یافت. با این وجود با گذشت بیش از یک ماه از این تغییرات، هنوز تعدادی مرزهای مشترک بسته هستند.
حمیدزادبوم – رییس سازمان توسعه تجارت – درباره آخرین وضعیت تردد در مرزهای ایران، توضیح داد: مرز افغانستان، کردستان عراق و برخی مسیرها به سمت آذربایجان باز است. ترکیه هم در مورد برخی کامیون ها امکان رفت و آمد وجود دارد. کامیون های ترک که در ایران هستند و یا از ترکمنستان می آیند، امکان ورود به ترکیه را دارند. همچنین کامیون های ما که از اروپا می آیند یا در ترکیه هستند، می توانند وارد کشور شوند. از همان ابتدای مسئله کرونا، از طریق سفارتخانه ها و رایزن هایی که در کشورهای همسایه داشتیم، رصد روزانه مرزها صورت می گرفت و از طریق اپلیکیشن «راهنمای تاجر» و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اطلاع رسانی های لازم انجام شد.
وی افزود: در هر صورت برخی برنامه ریزی ها و تصمیمات کشورها کلی و براساس تصمیم مقامات بهداشتی این کشورها برای ورود و خروج کالا صورت می گیرد و لزوما با پیگیری سفارتخانه ها حل نمی شود. ما خوش بین هستیم این مسائل ظرف یک ماه آینده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار