دعوت هسته ای

روزنامه جام جم پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۴۲

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن عصر دیروز با استقبال وزیر خارجه کشورمان وارد تهران شد. آبه از فرودگاه مهرآباد به مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد رفت و پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، مذاکرات دوجانبه دو کشور آغاز شد. پس از مذاکرات خصوصی روسای دولت های ایران و ژاپن، مذاکرات مشترک اعضای دو هیات برگزار و سپس روحانی و آبه در نشست خبری مشترک حضور یافتند. روحانی در این نشست خبری، اقدامات اخیر هسته ای جمهوری اسلامی ایران را در چارچوب برجام خواند و جنگ اقتصادی آمریکا را ریشه تنش ها در منطقه دانست. وی همچنین با بیان این که ایران هیچ گاه آغاز کننده جنگ نخواهد بود تاکید کرد که پاسخ ایران به هرگونه تجاوزی، بسیار قاطع و شدید خواهد بود. شینزو آبه نیز در این نشست خبری با معذرت خواهی از این که ممکن است برخی حرف هایش برای مردم ایران مطلوب نباشد اعلام کرد که برای جلوگیری از درگیری های تصادفی در منطقه به ایران آمده است. وی از ایران خواست به برجام پایبند بماند.
حسن روحانی در نشست خبری با نخست وزیر ژاپن با اشاره به نودمین سالگرد روابط دو کشور از نخست وزیر ژاپن به خاطر تلاش برای گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و بین المللی با ایران تشکر کرد و افزود: در جلسه خصوصی و در جلسه هیات های دو کشور درباره مسائل دوجانبه و سرمایه گذاری ژاپن در مناطق جنوبی ایران از جمله سواحل مکران گفت وگو کردیم.
روحانی با اشاره به علاقه مندی ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی و روابط فرهنگی بین دو کشور گفت: این مسائل می تواند روابط دو کشور را تضمین کند.
رئیس جمهور ادامه داد: ما علاوه بر مسائل مربوط به روابط دوجانبه درباره بحث ...

سرخط اخبار