بجنورد- ایرنا- کوچ پاییزه عشایر خراسان شمالی در چند روز اخیر آغاز شده است که شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و ضرورت کوچ ماشینی ۱۶۵ میلیارد ریال به هزینه های این قشر افزوده است.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به طور متوسط هر خانوار عشایری در کوچ مکانیزه متحمل هزینه ای بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون ریال خواهد شد.
محمدرضا قلی پور با بیان اینکه حدود چهار هزار و ۲۰۰ خانوار از عشایر استان کوچرو هستند، افزود: با توجه به مخاطرات کوچ سنتی، امسال کوچ مکانیزه به دغدغه ای برای خانوارهای عشایری استان تبدیل شده است.
وی گفت: موعد آغاز رسمی و هماهنگی شده کوچ به مناطق قشلاقی اوایل آبان ماه است که با احتساب مدتی که برای طی حدفاصل مراتع ییلاقی تا قشلاقی نیاز است، عشایر از اواسط آبانماه اجازه استقرار در سامانه های قشلاقی را دارند.
وی افزود: با آغاز سرما در مناطق ییلاقی خانوارهای کوچرو عشایر این خطه، برای زمستان گذرانی به سوی مناطق گرمسیری و قشلاقی در میاندشت اسفراین، بخش هایی از مانه و سملقان و رازوجرگلان و نیز مناطق مراوه تپه، کلاله و گنبد در استان گلستان حرکت می کنند.
مدیرکل عشایری خراسان شمالی اظهار داشت: مناطق عشایری استان جزو مناطق پاک از نظر شیوع ویروس کرونا است و خوشبختانه در بین خانوارهای عشایر این استان بیمار مبتلا به کرونا بسیار کم وجود دارد.
قلی پور گفت: با دانشگاه علوم پزشکی استان نیز هماهنگی شده است تا در صورت هرگونه مشکل در خصوص شیوع ویروس کرونا در میان این قشر، اقدامات لازم برای درمان آنان انجام شود.
وی افزود: طرح غربالگری برای معاینه تمامی خانوارهای عشایری وجود ندارد اما اگر افرادی علایم بیماری کووید ۱۹ را داشته باشند معاینه و درمان خواهند شد.
مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کوچ بهاره نیز ۱۲۰ میلیارد ریال به فعالیت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار