مکرون: ناتو باید با روسیه وارد مذاکره شود

تابناک شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴

رئیس جمهور فرانسه تأکید کرد که ناتو به منظور آنکه بعنوان یک قدرت راهبردی عمل کند می بایست با روسیه وارد مذاکره شود در غیر اینصورت مرتکب اشتباه بزرگی شده است.
به گزارش فارس «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در گفتگو با روزنامه «اکونومیست» تصریح کرد که ناتو باید نه تنها همچون یک گروه اقتصادی فکر و عمل کند که پروژه اصلی آن توسعه بازار است بلکه باید همچون یک قدرت راهبردی عمل کند که این امر با بازیابی «حاکمیت نظامی» آغاز می شود.
وی تصریح کرد که «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) به منظور بازیابی حاکمیت نظامی خود باید علیرغم مخالفت های لهستان و کشور های تحت سلطه شوری سابق، مجدداً با روسیه وارد مذاکره شود در غیر اینصورت مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است.
رئیس جمهور فرانسه در بخشی از مصاحبه خود تأکید کرد که روسیه می تواند مجدداً به یک ابرقدرت تبدیل شود، اما به واسطه کم بودن جمعیت این کشور، تحقق این امر تاحدودی دشوار است که البته ادامه داد که مسکو می تواند با سیاست های مهاجرتی، مشکل کمبود جمعیت خود را برطرف کند.
مکرون در حالی از گفت: وگو و همکاری کشور های اروپایی با روسیه سخن به میان آورد که به اعتقاد وی آمریکا در حال دور شدن از اروپا است و هشدار داد که زمان آن رسیده که اروپا از خواب بیدار شود و خود را به عنوان یک قدرت ژئوپولتیک مجزا تقویت کند، زیرا بر لبه پرتگاه قرار گرفته است.
این دیپلمات فرانسوی از عدم هماهنگی میان آمریکا و اروپا در ناتو و همچنین رویکرد یکجانبه ترکیه در سوریه، بعنوان نشانه های نابسامانی یاد کرد و گفت که ناتو دچار مرگ مغزی شده است.
وی در این خصوص توضیح داد: «آنچه که در حال حاضر تجربه می کنیم، چیزی جز مرگ مغزی ناتو ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار