صد ها گردشگر یهودی که به علت محدودیت های مرتبط با کرونا، از چند روز گذشته در بخش بلاروسی مرز با اوکراین گرفتار بودند ، راه برگشت را پیش گرفتند و از انجام گردش در خاک اوکراین صرفنظر کردند.

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صداوسیما ؛ سخنگوی مرزبانان اوکراینی گفت: «اگر دیروز، شمار آن ها تقریبا یک هزار نفر بود، بامداد امروز جمعه در ساعت ۱۰ به وقت محلی (هفت به وقت گرینویچ)، تعداد آن ها در ایست بازرسی مرزی «نووی یاریلوویچی Novi Yarylovychi فقط ۷۰۰ نفر است».
همتای بلاروسی وی تأیید کرد: «تعداد آن ها رو به کاهش است» و آمار دقیق بعد از ظهر جمعه اعلام می شود.
هر سال در زمان جشن سال نو یهودیان- که امسال از ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر است- ده ها هزار گردشگر به شهر اومان Ouman در مرکز اوکراین می روند تا در مقبره خاخام نهمان برسلف Rabbi Nahman de Breslev، بنیانگذار شاخه ای از یهودیت ارتدوکس افراطی (یهودیت حسیدی) را ببینند.
این یهودیان حسیدی فکر می کردند بتوانند با گذر از بلاروس، محدودیت هایی که اوکراین در برابر افزایش موارد ابتلا به کرونا در خاک خود اعمال کرده و از اواخر اوت مرز های خود را به روی خارجی ها بسته است، پشت سر گذارند.
تقریبا ۲۰۰۰ یهودی حسیدی که اکثر آن ها از سرزمین های اشغالی آمده اند هم اکنون در بلاروس و نیمی از آن ها از اوایل هفته در منطقه خنثی در اطراف ایست بازرسی مرزی اوکراین (نووی یاریلوویچی) هستند.
آن ها شرایط نامساعد در این منطقه را محکوم کردند. اما آب، غذا و چادر در اختیار آن ها قرار گرفت.
این بحران روز چهارشنبه نزاع دیپلماتیک بین اوکراین و بلاروس را دو برابر کرد. با توجه به تنش های بین دو کشور پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز بلاروس در تاریخ نهم اوت، اوکراین، بلاروس را متهم کرد قصد دارد این اوضاع را دست آویز قرار دهد.
ریاست جمهوری اوکراین از مقامات بلاروس خواست «از تشدید تنش در مرز خودداری کنند ...

سرخط اخبار