ادامه بحران جهانی بیماری کووید-۱۹

نابرابری در توزیع واکسن کرونا در جهان

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۲۵
سي ان ان اعلام کرد تاکنون ۷۵ درصد واکسن کرونا نصیب فقط ۵ درصد کشور های جهان شده است.

به گزارش  سرویس بین الملل   خبرگزاری صداوسیم ا  به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، بیماری کووید-۱۹ همچنان با سرعت در کشور های مختلف جهان در حال گسترش است. در این میان، ​عملیات واکسیناسیون گسترده در شماری از کشور های جهان شروع شده است. اما مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که کشور ها در این زمینه از برنامه زمانی عقب افتاده اند. نابرابری های بسیار زیادی در مسیر واکسیناسیون در جهان وجود دارد.
سي ان ان افزود: این نگرانی وجود دارد که کشور هایی نتوانند در اجرای واکسیناسیون و تزریق واکسن های تخصیص یافته به آنها، از دیگر کشور ها به شدت عقب بیفتند. باید توجه داشت که حدود هفتاد و پنج درصد از واکسن های توزیع شده، نصیب فقط ده کشور شده است که این رقم معادل فقط پنج درصد از کشور های جهان است.
پس می بینیم که هفتاد و پنج درصد واکسن های کرونا نصیب پنج درصد از کشور های جهان شده است. بسیاری از کشور های جهان در این زمینه (دریافت واکسن) عقب افتاده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است تقاضای کشور های ثروتمند برای واکسن کرونا ممکن است سبب بشود بسیاری از کشور های جهان از این واکسن بی بهره بمانند. در دوران شیوع بیماری ابولا نیز همین وضعیت را در جهان شاهد بودیم.
نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که وقتی بیماری مسری در یک گوشه از جهان رخ می دهد به منزله آن است که این بیماری در سراسر جهان بروز کند. پس این نکته حائز اهمیت است که توزیع ایمن سازی در جهان به گونه ای توام با مساوات در سراسر جهان باشد. اما در حال حاضر شاهد چنین وضعی در جهان نیستیم. یکی از سازوکار های ایجاد شده برای حصول اطمینان از این مسئله، ساز وکار موسوم به کوواکس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار