قزوین - ایرنا - افزایش عوامل آلوده کننده هوا در شهرستان آبیک مانند فعالیت نیروگاه برق شهید رجایی با سوخت مازوت، پراکنش ذرات خاک از کارخانه سیمان و سیپورکس و تردد خودروهای شخصی و عمومی آزادراه از دل شهر باعث شده تا این شهرستان از نعمت یک هوای پاک محروم شود.

آبیک به عنوان یکی از شهرستان های استان قزوین که در فاصله ۵۵ کیلومتری از مرکز استان قرار دارد، علاوه بر نداشتن آب شرب با کیفیت، اکنون با مشکل آلودگی هوا نیز دست و پنجه نرم می کند.
معضل آلودگی هوای این شهرستان موضوع چندان تازه ای نیست و تقریبا تمام مردم استان قزوین می دانند که فعالیت نیروگاه برق شهید رجایی، کارخانه سیمان و سیپورکس (بلوک های سبک بتنی)، معادن و دشت بیابانی الله آباد از عمده عوامل آلاینده و آلوده ساز این شهرستان هستند.
با این حال، مسؤولان استان قزوین به تازگی عوامل دیگری نظیر تردد خودروهای شخصی و عمومی و حتی فعالیت دامداری ها و بازیافت را به عنوان دیگر عوامل آلوده کننده این شهرستان مطرح می کنند.
جمالی پور استاندار قزوین: اگر شاخص کیفی هوای شهرستان آبیک از مرز ۱۴۰ عبور کند، باید نیروگاه برق شهید رجایی تعطیل شود.
در دوماه اخیر، شاخص کیفی هوای شهرستان آبیک بنا بر اعلام رسمی مسؤولان و اعلان تارنمای سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای چندین بار متوالی از مرز ناسالم عبور کرد و حتی در آستانه خیلی ناسالم قرار گرفت.
بر همین اساس، حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین اعلام کرد که در یک بازه زمانی سه هفته ای، هوای شهرستان آبیک، آلوده ترین هوا در کل کشور ارزیابی شده و دلیل عمده آن استفاده ۱۰۰ درصدی نیروگاه برق شهید رجایی از سوخت مازوت بوده است.
در همین میان هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین در یک نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفته بود که اگر شاخص کیفی هوای شهرستان آبیک از مرز ۱۴۰ عبور کند، باید نیروگاه برق شهید رجایی تعطیل شود که پس از آن دادخواستی با همین موضوع از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست در دستگاه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار