رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی در جمع هوادارانش بامداد جمعه تصریح کرد که علی رغم همه «لابی گری ها» تصمیم گرفته تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را عملی کند.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی در جمع هوادارانش در شهر «فریلند» ایالت «میشیگان» گفت که او تصمیم گرفته سفارت آمریکا را علی رغم همه لابی گری ها به قدس اشغالی منتقل کند.
ترامپ گفت: «من به وعده ام برای به رسمیت شناختن اورشلیم (قدس) به عنوان پایتخت اصلی اسرائیل عمل کردم و سفارتمان را به آنجا منتقل کردم.»
ترامپ روز ۱۵ آذر سال ۱۳۹۶ قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و اعلام کرد که قصد دارد سفارت کشورش را از تل آویو به این شهر منتقل کند.
این تصمیم با مخالفت ها و محکومیت های گسترده جهانی مواجه شد و دو هفته بعد، روز ۳۰ آذرماه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رأی موافق و ۹ رأی مخالف قطعنامه ای را در محکومیت آن به تصویب رساند.
ترامپ در سخنرانی بامداد جمعه به توضیح درباره نحوه تصمیم گیری برای عملی کردن این اقدام پرداخت. او گفت: «وقتی می خواستم این کار را انجام دهم، همه علیه آن لابی گری می کردند و می گفتند لطفاً این کار را انجام نده. اما من گفتم باید این کار را انجام بدهیم.»
وی تصریح کرد: «وقتی حرفش مطرح شد که می خواهم این کار را انجام بدهم، هر رئیس جمهور، پادشاه و نخست وزیری با من تماس می گرفت. من همان کاری را کردم که گاهی در تجارت انجام می دهیم. گفتم وقتی پادشاهی یا کسی تماس می گیرد به آنها بگو چند روز دیگر خودم تماس می گیرم. [به کسانی که تماس می گرفتند گفته می شد] متأسفم قربان، الان نمی توانند صحبت کنند؛ چهارشنبه با شما تماس می گیرند. بعد من سه شنبه اعلام کردم که پایتخت را منتقل می کنم.»
رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این سخنرانی بار دیگر از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار