معاون رئیس کل دادگستری استان همدان: ۱۳۰۰ نفر از محکومین قطعی به حبس مشمول عفو شدند

لوگوی خبر آنلاین خبر آنلاین . جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۳۳
معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان گفت: با پالایش و اعطای عفو، بیش از ۱۳۰۰ نفر از محکومین قطعی به حبس در پانزده ماه گذشته از زندان های استان آزاد و به کانون خانواده هایشان بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان همدان ؛ دکتر عباس نجفی در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین با اعلام اینکه در اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندانها، ابلاغی رئیس محترم قوه قضاییه در سال ۱۳۹۸، بیش از ۱۳۰۰ نفر از محکومین قطعی از زندان آزاد شده اند، افزود: باتلاش بی وقفه مسئولین دستگاه قضایی استان همدان در ۱۵ ماه گذشته به میزان ۷۰۰ هزار ساعت مجازات جایگزین حبس از قبیل خدمات عمومی و جزای نقدی بدل از حبس صادر شده است.
معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان خاطرنشان کرد: استفاده حداکثری از نهادها و تاسیسات ارفاقی جایگزین حبس مثل تعلیق تعقیب، قرار تعلیق اجرای مجازات، تعویق صدور حکم، توبه، ازادی مشروط، ازادی تحت سامانه های الکترونیکی(پابند الکترونیکی)، نظام نیمه ازادی، از دیگر اقدمات موثر در کاهش جمعیت زندانها بوده است.
دکتر نجفی ادامه داد: با پیگیری صدور قرارهای تامین متناسب با اتهامات در دادسرا و تسهیل معرفی کفیل و وثیقه گذار در ساعات کشیک با استقرار قضات کشیک، کارشناسان و کارکنان ثبت اسناد و املاک در ساعات غیر اداری، از زندانی شدن افراد تا حدامکان جلوگیری شده است.
وی دریافت دادخواست اعسار محکومین مالی در بدو بازداشت و رسیدگی خارج از نوبت به درخواست انان را از دیگر اقدامات مهم دستگاه قضایی در بازداشت و یا زندان شدن افراد دانست و تصریح کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت اعطای مرخصی به محکومان مالی و سایر محکومین جرایم غیر عمد از دیگر برنامه های کاهش جمعیت زندانیان بوده که محقق شده است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اضافه کرد: با شناسایی ده جرم اول استان و احصا علل و عوامل وقوع بزه و پیگیری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار