همه پرسی را تبدیل به تابو کردیم/ کسانی که مخالف تصویب CFT و پالرمو هستند می دانند که مردم به تصویب این لوایح رای خواهند داد/ خیلی از اصول قانون اساسی را می خواهیم اجرا کنیم اما نمی گذارند

برنا نیوز سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۳۲
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: همه پرسی را ما تبدیل به تابو کردیم در حالی که یکی از اصول قانون اساسی است و همانطور که دیگر اصول قانون اساسی را اجرا می کنیم این اصل را هم باید اجرا کنیم.

«محمد کاظمی» ، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی و نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، در خصوص ساز و کار برگزاری همه پرسی به خبرنگار سیاسی برنا گفت: همه پرسی با تصویب نمایندگان مجلس انجام می شود. وقتی صد نفر از نمایندگان مجلس درخواست همه پرسی کنند رفراندوم برگزار خواهد شد.
کاظمی در پاسخ به این سوال که چرا رفراندم در کشور ما به تابو تبدیل شده، اظهار کرد: همه پرسی را ما تبدیل به تابو کردیم در حالی که یکی از اصول قانون اساسی است و همانطور که دیگر اصول قانون اساسی را اجرا می کنیم این اصل را هم باید اجرا کنیم.
وی افزود: ما باید به خرد خبرگان قانون اساسی احترام بگذاریم و بدانیم بنا بر تشخیص آنها در برخی از مواقع مراجعه مستقیم به آراء مردم ضرورت دارد. در یک نظامی که مبتنی بر دمکراسی و مردم سالاری است چه بسا درباره خیلی از موارد، نمایندگان مردم هم نتوانند تصمیم بگیرند و شرایط اقتضا کند خود مردم تصمیم گیرنده باشند.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در تشریح ریشه مخالفت با این اصل قانونی، بیان کرد: ریشه مخالفت با همه پرسی این است که کسانی که با همه پرسی مخالف هستند می دانند رای مردم بر خلاف نظرشان خواهد بود. کسانی که مخالف تصویب CFT و پالرمو هستند می دانند که مردم به تصویب این لوایح رای خواهند داد، پس با همه پرسی مخالفت می کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان در برابر اجرایی شدن این قانون ایستادگی کرد، گفت: خیلی از اصول قانون اساسی را می خواهیم اجرا کنیم اما نمی گذارند. مگر در قانون اساسی نیامده است که جرم سیاسی باید با حضور هیات منصفه تشکیل شود؟ چند محاکمه جرم سیاسی داشته ایم؟
نماینده مردم ملایر در مجلس با تاکید بر ...

سرخط اخبار