نخستین فضانوردانی که پس از پایان عصر شاتل های فضایی از خاک آمریکا به مدار پرتاب شدند، نام یکی از مدارگردهای بازنشسته ی شاتل را روی فضاپیمای تجاری خود گذاشتند.

داگ هرلی و باب بنکن تقریبا سه ساعت پس از پرتاب از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا در ساعت ۲۳:۵۲، در درجریان پخش زنده از مدار زمین ، نام کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) خود را فاش کردند. هرلی در بخشی از صحبت هایش خطاب به تیم کنترل مأموریت اسپیس ایکس در تاسیسات مونتاژ راکت و فضاپیمای این شرکت در هاوثورن کالیفرنیا گفت «من می دانم اغلب شما به ویژه دراسپیس ایکس، این فضاپیما را با عنوان کپسول ۲۰۶ می شناسید؛ اما تصور می کنم همگی ما هم عقیده هستیم که احتمالا می توانیم نامی بهتر انتخاب کنیم. بنابراین، بدون هیچ درنگی مایلیم از کپسول «اندور» (Endeavour) به شما خوشامد بگوییم.»
هرلی در ادامه گفت به چند دلیل، او و باب نام اندور (به معنای تلاش) را برای کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس انتخاب کردند. هرلی با اشاره به برنامه ی خدمه ی تجاری ناسا که به پرتاب مداری آن ها و نخستین پرواز فضایی انسانی انجام شده از خاک آمریکا در تقریبا یک دهه ی گذشته به دست شرکتی خصوصی ختم شد، گفت دلیل اول تلاش شگفت انگیزی است که ناسا، اسپیس ایکس و ایالات متحده از زمان پایان کار برنامه ی شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ تاکنون صرف کرده اند. به گفته ی هرلی «دلیل بعدی که ما این کپسول را اندور نامیدیم، برای من و باب تاحدی شخصی تر است. ما هردو نخستین پروازهایمان را با شاتل اندور انجام دادیم و تداوم این نام برای ما بسیار پرمعنا است. از این رو تصمیم گرفتیم این نام را انتخاب کنیم.»
نخستین پرتاب هرلی به عنوان خلبان ۲۳امین مأموریت شاتل اندور در مأموریت اس تی اس ۱۲۷ در سال ۲۰۰۹ بود. بنکن نیز دو مرتبه سوار این مدارگرد شد و در سال ۲۰۰۸ به عنوان متخصص مأموریت اس تی اس ۱۲۳ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری