علی خدایی می گوید: دیگر کارگران قادر به تامین هزینه های زندگی، حتی هزینه های بسیار ابتدایی و حداقلی نیستند و نمی توانند با دستمزد خود، یک زندگی حداقلی و بسیار ساده را اداره کنند. در این بین، وظیفه دولت و وزارت کار است که به سرعت جلسه سه جانبه را برگزار کنند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، نرخ تورم در مهرماه ۹۹، همه رکوردها را شکسته است؛ هفت درصد افزایش در نرخ تورم ماهانه به اضافه ی افزایش چشمگیر قیمت اقلام خوراکی و سایر اقلام، هزینه های زندگی کارگران را به شدت افزایش داده است. اینهمه در حالی ست که به گفته صریح رئیس مرکز آمار ایران، افزایش نرخ کالاهای سرمایه ای مانند مسکن، دلار و ارز و همچنین طلا در محاسبه نرخ تورم اعلامی مرکز آمار در نظر گرفته نمی شود و تورم اعلامی فقط تورمِ «کالاهای مصرفی» است.
در چنین شرایطی نه تنها به وعده های مکرر در ارتباط با ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال عمل نکرده اند (رئیس سازمان بازرسی کشور بعد از آخرین جلسه مزدی در خردادماه سال جاری، از قول وزیر کار برای ترمیم مزد ۹۹ در نیمه دوم سال خبر داد) بلکه به درخواست های اعضای کارگری شورایعالی کار برای تشکیل جلسه پیرامون ترمیم مزد و بهبود معیشت نیز هیچ توجهی نشده است.
سوال اینجاست حالا که نرخ تورم حتی با استناد به داده های رسمی در حال پشت سر گذاشتن تمام رکوردهای قلبی است، چرا هیچ کاری برای ترمیم مزد کارگران صورت نمی دهند؛ آخرین محاسبات مستقل کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نشان می دهد که رقم حداقلی سبد معیشت در شهریورماه به ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است؛ این در حالیست که دستمزد کارگران حداقل بگیر (بیش از ۷۰ درصد شاغلان کشور) با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار