سود سپرده در سایر کشورهای جهان چند درصد است؟

اخبار خوب چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۸

سود سپرده بانکی حالا مدتهاست منبع درآمدی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب نمی شود.
هر چند نرخ سود سپرده های بانکی در ایران ۱۵ درصد است و اخیرا نیز وزارت امور اقتصادی و دارایی در ابلاغیه ای رعایت این مصوبه را بار دیگر به بانک ها گوشزد کرده است اما بررسی ها نشان می دهد سود سپرده در بسیاری از کشورهای جهان کمتر از این رقم است. به عبارت دیگر سود سپرده در برخی از کشورهای توسعه یافته منفی و یا صفر است.
 بالا رفتن سود سپرده بانکی سبب بالا رفتن قیمت تمام شده پول می شود و همین امر می تواند زمینه بروز تورم را فراهم نماید. 
برآوردها نشان می دهد اغلب کشورهای جهان سودی در محدوده صفر تا ۵ درصدی را به سپرده گذاران بانکی پرداخت می کنند و در این میان معدود کشورهایی هستند که همچنان سودهای چند ده رقمی را برای سپرده گذاران در نظر می گیرند. 
در جدول زیر نام کشورهایی آمده است که بیشترین سود سپرده بانکی را برای مشتریان خود در نظر گرفته اند بیشتر کشورهای این جدول را کشورهای آسیایی تشکیل می دهند و اکثر این کشورها در حال توسعه اند:
در جدول زیر نام کشورهایی آمده است که سود سپرده ای که به مشتریان می دهند کم تر از ۱۰ درصد است:
در جدول زیر نام کشورهایی آمده است که کم ترین سود سپرده را پرداخت می کنند:
منبع: خبرآنلاین
مطالب مرتبط: بزرگترین واردکنندگان نفت خام در جهان ثروتمندترین کشورهای جهان را بشناسید ثروتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ نوآورترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ بهترین کشورهای جهان برای زندگی با کیفیت بهترین کشورهای جهان برای بزرگ کردن فرزندان فروش گواهی سپرده ۱۸ درصدی در بانک ملی ایران ...

سرخط اخبار