ساعت 24-اگرچه ماجرای این ۱۹ کامیون هنوز به طور شفاف مشخص نیست، اما این بحث بار دیگر ماجرای فساد دارویی در کشور را به اخبار کشانده است. این فساد و تلاش برای مقابله با آن البته از روزی که «سعید نمکی» به وزارت بهداشت رسید، مطرح بود و او بارها از عزم جدی خود برای مبارزه با چنین فسادی سخن گفته است.

فساد و قاچاق دارو که در سال های گذشته بارها در ایران خبرساز شد و مسئولان رده بالایی را هم به زندان فرستاد، در روزهای گذشته پایش به کشوری همسایه هم کشیده شد. ماجرا به سه روز پیش برمی گردد که رسانه های عراقی به نقل از ارتش این کشور از بزرگ ترین عملیات کشف دارو و ضبط ۱۹ کامیون داروی قاچاق خبر دادند. خلاصه خبر این بود که محموله ای قاچاق از ایران به استان دیالی رسید، اما نتوانست از دست گمرک این کشور رد شود. خبر بلافاصله به رسانه های فارسی و داخلی هم رسید و حتی واکنش برخی مسئولان را هم به همراه داشت. ۴۴ ساعت پس از انتشار خبر اولیه در خبرگزاری دولت ایران، ظهر دیروز بالاخره سازمان غذا و دارو هم پا به میدان گذاشت و در اطلاعیه ای اعلام کرد که داروها ایرانی نبوده و تنها از مرز کشور گذشته اند. ماجرا البته با پیچیدگی های فراوان و واکنش های متفاوتی همراه شد که در ادامه به آن پرداخته می شود.
ابهام در جزئیات این خبر و اظهارات ضدونقیض بعضی مسئولان در حالی است که تلاش ها برای گفتگو با مسئولان مرتبط بی نتیجه ماند.
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت که پیش ازاین اطلاعاتی درباره فساد دارویی منتشر کرده بود، وزرای پیشین بهداشت که نامه ای مبنی بر ضرورت برخورد با فساد دارویی را امضا کرده بودند، معاونان و مشاور وزیر کنونی بهداشت و مدیران ارشد سازمان غذا و دارو، حاضر به پاسخ گویی و توضیح درباره ابعاد این خبر نشدند. این بی رغبتی به گفتگو درباره فساد دارویی البته ممکن است به ابهام درباره اصل خبر و تناقض اطلاعات موجود نیز ربط داشته باشد؛ هرچند به نظر می آید تعدادی از این افراد صاحب نظر به انتظار نتیجه انتقادهای پیشین خود و قول وزیر کنونی بهداشت برای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار