اردوغان: نمی گویم از روسیه اس-۴۰۰ می خریم چون آن را خریده ایم

فارس نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۴
رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه در واکنش به اعتراض های دولت آمریکا درباره قصد آنکارا برای خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه گفت که ترکیه این سامانه را خریداری کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه در واکنش به اعتراض های دولت آمریکا درباره قصد آنکارا برای خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه گفت که ترکیه این سامانه را خریداری کرده است. 
به نوشته آناتولی، اردوغان گفت: «نمی گویم ترکیه سامانه های دفاعی اس-۴۰۰ را خریداری خواهد کرد، آنها را خریداری کرده است. این معامله ای است که انجام شده است.»
اردوغان در ادامه تصریح کرد: «ما نمی توانیم بحران ایجاد شده بر سر اس-۴۰۰ و هواپیمای اف ۳۵ و تنش ها در شرق دریای مدیترانه را از دام های اقتصادی علیه کشورمان جدا ببینیم.»
«سرگئی چمیزوف»، رئیس شرکت روسی «روستخ» چند روز پیش اعلام کرد که مسکو تا دو ماه دیگر سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» را به ترکیه تحویل خواهد داد.
سامانه های پدافند موشکی دوربرد اس-۴۰۰ ساخت روسیه، جزء پیشرفته ترین سامانه ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد که می توانند اهداف متنوعی شامل موشک های بالستیک قاره پیما، موشک های کروز و جنگنده های رادارگریز را هدف قرار دهند.
شبکه راداری و شناسایی این سامانه می تواند همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کرده و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.
دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می کند.
حدود دو ماه قبل، یک هیأت از کنگره آمریکا با سفر به آنکارا، به ترکیه پیشنهاد ...

سرخط اخبار