کمالوندی: تجارب تلخی از خرابکاری هسته ای داریم

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳
فردو-ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی ممانعت از ورود یکی از بازرسان آژانس به سایت نطنز را بر اساس پادمان عنوان کرد و گفت: ما تجربیات تلخی از خرابکاری هسته ای داریم که موجب شده سیستم کنترلی محکمی داشته باشیم و اجازه تکرار چنین اتفاقاتی را نخواهیم داد.

«بهروز کمالوندی» امروز شنبه و پس از بازدید خبرنگاران از مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) در نشست خبری گفت: در گام چهارم بنا به دستور رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت دستور داده شد به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ مستقر در فردو گازدهی شود.
وی افزود: این ماشین ها فعالند و محصولات آنها نمونه گیری شده و از آژانس خواسته شده این محصولات را اندازه گیری کند. پیش بینی ما این است که بازرسان فردا نمونه ها را تایید و راستی آزمایی کنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از ۱۸ اردیبهشت چهار گام در کاهش تعهدات برداشته شده است و این علیرغم فرصت یک ساله ایران به طرف مقابل برای انجام اقدامات شان بوده است.
وی با اشاره به عدم اجرایی شدن اینستکس و spv از سوی اروپایی ها اظهارداشت: گام اول کاهش تعهدات ایران درباره ذخایر اورانیوم غنی سازی و آب سنگین بود که ما از آن عبور کردیم. در گام دوم هم از سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد عبور کرده و اعلام کردیم میزان غنی سازی افزایش داده ایم.
اگر لازم شد به طراحی قبلی راکتور اراک برمی گردیم
کمالوندی با بیان اینکه این اقدامات بنا به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی انجام می شود، گفت: در مورد راکتور اراک اعلام کردیم اگر طرف مقابل اقدامات فوری انجام ندهد، به راکتور قبلی برمی گردیم. طرف مقابل هرچند تلاش هایی کرده اند اما هر از چندگاهی تحت فشار آمریکا قرار می گیرند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: در گام سوم بندهای ۳۲ تا ۴۳ در مورد تحقیق و توسعه کنار گذاشته شد. وقتی طرف مقابل وظایف خود را انجام نداد توسعه ماشین های پیشرفته را در دستورکار قرار دادیم و گفتیم از پسماند هسته ای هم استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار