حامیان دولت در مقابل عدم موفقیت های رئیس جمهور سکوت کرده اند | خبرگزاری فارس

لوگوی مناظره مناظره . سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۰:۳۵
متاسفانه جناح سیاسی حامی دولت در مقابل عدم موفقیت دولت در این سال ها و فشار سنگین اقتصادی وارد بر مردم سکوت اختیار کرده است و عملاً منافع جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح داده ­است.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس یادداشت میهمان صادق خلیلیان: بررسی عملکرد، اهداف و راهبرد دولت آقای روحانی با توجه به ماه­ های پایانی دوره هشت ساله آن و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری می­تواند در شناخت و شفاف سازی فضای سیاسی و مسیر آینده کشور کمک نماید. از منظر و بعد سیاسی، تنها راهبرد مهم دولت آقای روحانی در این هشت سال؛ تفاهم هسته­ ای به منظور رفع تحریم ­ها تحت عنوان برجام و ایجاد تعامل اقتصادی و سیاسی با اروپا و آمریکا بود که در این زمینه دستاورد قابل توجهی کسب نکرد.
در این زمینه، اشتباه راهبردی دولت این بود که ظرفیت های داخلی کشور را نادیده گرفت و با تمرکز صرف بر رفع تحریم ­ها، ابتکار عمل را به طرف­های اروپایی و امریکا داد و دولت ایران در موضع انفعال و دنباله ­روی از آنها قرار گرفت. در حالی­که رئیس جمهورمحترم باید اصل را بر استفاده از ظرفیت­های بی­شمار داخل کشور، فرصت­های جایگزین بین ­المللی و خنثی سازی تحر یم ­ها قرار می ­دادند؛ در این­صورت ایران می­توانست ابتکار عمل را در اختیار داشته باشد و سه کشور اروپایی و آمریکا را در موضع انفعال قرار دهد تا آنها با رفع تحریم ­ها، بدنبال جلب نظر و کسب توافق با ایران باشند.
از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز دولت، دستاورد قابل توجهی نداشته است. در زمینه­ فقر و بی­ عدالتی، وضعیت کشور در این ۸ سال رو به بهبود نبوده است. نرخ فقر (شاخص سرشمار فقر)، طی سال­های ۹۲ الی ۹۸ حداقل ۴۲ درصد افزایش یافته و رکود همراه با تورم بر اقتصاد کشور حاکم شده است و ۳۰ میلیون نفر از مردم نیازمند کمک معیشتی شدند. علی­رغم این وضعیت؛ به ­نظر می ­آید دولت بدنبال اقدامات و ارائه آمار و شاخص­ هایی برای موفق نشان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار