افزایش «هزینه تولید» در سال «رونق تولید»/ وزارت صنعت چه کار می کند؟

بسیج نیوز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۳

به گزارش خبرگزاری بسیج،با نزدیک شدن به روزهای پایانی خردادماه امسال هنوز اقدام اجرایی مشخصی برای تحقق شعار "رونق تولید" به کار گرفته نشده و وزارتخانه های مختلف همچنان درصدد تدوین برنامه یا ارائه دستورالعمل هایی برای اجرایی شدن این شعار هستند، اما در عمل هنوز تولیدکننده با تصمیم کاربردی برای رفع مشکلات روبه رو نشده است.
در حال حاضر قیمت مواد اولیه برای اکثر واحدهای تولیدی افزایش پیدا کرده، اما هنوز یک سیاست روشن از سوی وزارت صنعت و یا دولت برای کاهش هزینه ها اعلام نشده است.
این مشکلات عاملی شده تا صنایع مختلف مدام خواستار تغییر قیمت انواع محصولات خود باشند، اما از طرف دیگر تولیدکنندگان مواد اولیه داخلی نیز خواستار افزایش قیمت ها هستند، علاوه بر این تولیدکنندگان در خریدهای خارجی باید خود را از کشور دیگری معرفی کنند تا بتوانند محصول خود را با چندین واسطه از تأمین کننده خارجی خریداری کنند.
یکی از تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می گوید: با هزار زحمت محموله ای را از یک کشور خریداری کردم اما به دلیل نداشتن مدارک کافی محموله به کشور فروشنده برگشت پیدا کرد و ما مجبور شدیم خریدار دیگری از کشور دیگر به فروشنده خارجی معرفی کنیم تا در نهایت بتوانیم محموله را به گمرکات کشور خود برسانیم. اما جالب اینجاست گمرک اعلام می کند "ارزش محموله بیش از خوداظهاری شماست و نمی توانید آن را ترخیص کنید". از طرف دیگر خط تولید ما معطل این مواد اولیه است که اگر مواد نرسد مجبور به تعطیلی یکی از خطوط تولید خود هستیم.
وی افزود: علاوه براین در تأمین مواد اولیه داخلی نیز هر روز حجم مشکلات ما اضافه می شود. قیمت مواد پتروشیمی، ...

سرخط اخبار