ایسنا/کرمان مساله کمبود انسولین برای بیماران دیابتی، ماجرای کهنه ای است که هرازچندگاهی در سالیان مختلف و حتی سالی چندبار به گوش می رسد.

دکتر"علی اصغر عباسی" مدیرعامل انجمن دیابت استان کرمان در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت دارویی بیماران دیابتی اظهار کرد: در بحث توزیع انسولین در سال قبل به دلیل شرایط اقتصادی، از سوی بیمه ها مشکلاتی برای بیماران ایجاد و محدودیت های خاصی قائل شده بودند که توجیه علمی هم نداشت و فقط بار اقتصادی مسئله بود که انسولین را سهمیه بندی و فرمول هایی برای خودشان تعریف کرده بودند که باید براساس وزن و یا براساس مقدار دوز مصرفی بیمار توزیع صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه در پی این اقدام مراحل تائید و پروسه های سخت و وقت گیر و آزاردهنده ای برای بیماران دیابتی ایجاد شده بود تصریح کرد: اما در چند ماه اخیر با بحران کمبود انسولین مواجه شده ایم که هرازگاهی یکی از انواع انسولین کمبود می شود و شرکت های واردکننده می گویند مشکلی نداریم و هر مقداری که مصرف بیماران در سطح کشور باشد و سفارش به شرکت ها داده شود، واردات صورت می گیرد و بیشتر بحث انتقال ارز و اختصاص ارز از سوی وزارت بهداشت مطرح است و ممکن است در حوزه واردات مشکل پیش بیاید.
مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان با اشاره به اینکه بحث عمده در حال حاضر مشکل توزیع انسولین است، بیان کرد: نمی دانیم وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو با چه معیاری سهمیه برای استان های مختلف در نظر می گیرند.
توزیع انسولین در کرمان با میزان نیاز بیماران همخوانی ندارد
وی اظهار کرد: در سطح استان این مطلب را بارها مطرح کرده و برای دانشگاه علوم پزشکی و استانداری نامه نوشته و حضوری اعلام کرده ام توزیع انسولین با میزان نیاز بیماران ما همخوانی ندارد و گاهی بیماران دچار مشکل می شوند.
عباسی تصریح کرد: جدا ...

سرخط اخبار