دهلی نو-ایرنا- ارتش های هند و چین در مناطق مرزی مورد اختلاف همچنان در حالت آماده باش کامل به سر برده و حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیستند. تنش مرزی دو کشور در حال تبدیل شدن به یک رویارویی جدید پس از تنش مرزی سال ۲۰۱۷ در منطقه دوکلم است.

براساس گزارش روز سه شنبه رسانه های هند؛ تبدیل شدن به یک رویارویی جدید پس از تنش مرزی سال ۲۰۱۷ در منطقه دوکلم است. در سال ۲۰۱۷، دو کشور با یکی از جدی ترین تنش های مرزی در منطقه "دوکلم" مواجه شدند. این تنش پس از ۷۳ روز و با دخالت نارندرا مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهوری چین حل شد.
مقامات نظامی هند اعلام کردند: ارتش این کشور نیروهای خود در مناطق مرزی "پانگونگ تسو" و " دره گالوان" که در لاداخ قرار دارند را افزایش داده است.
چین نیز در این دو منطقه حدود ۲ هزار تا ۲۵۰۰ نیروی نظامی مستقر کرده و اقدام به ساخت زیرساخت های موقت کرده است.
یک مقام نظامی هند روز سه شنبه گفت: قدرت نظامی هند در منطقه مورد اختلاف بسیار بهتر از چین است.
هند دره گالوان را بخشی از منطقه "اکسای چین" محسوب می کند و مدعی است که چین آن را اشغال کرده است. دهلی نو در ماه نوامبر سال گذشته نقشه ای منتشر کرد که در آن منطقه "اکسای چین" در داخل مرزهای هند و بخشی از لاداخ نشان داده شده بود.
وزارت خارجه چین به شدت به این نقشه اعتراض کرده است.
مقامات هندی همچنین اعلام کردند: پس از رویت چندین بالگرد نظامی چین در مرزهای مورد اختلاف در منطقه لاداخ، نیروی هوایی هند چند فروند جنگنده را در پایگاه های مرزی خود مستقر کرده است.
این اولین بار است که هند برای مقابله با حضور چین در مناطق مرزی خود، جنگنده به منطقه اعزام می کند.
دی اس هودا فرمانده سابق ارتش شمال هند در این زمینه گفت: وضعیت جدی است. این نفوذ عادی نیروهای چینی به منطقه نیست. پیش از این دو کشور در منطقه گالوان با تنش مرزی مواجه نشده بودند.
"آشوک کی کانتا" یک کارشناس مسایل راهبردی گفت: چندین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری