محمود بهمنی: ارز به میزان زیادی در کشور وجود دارد

برترینها پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۳:۱۰
هر زمان صحبت از گرانی و کمبود کالا در بازار می شود، اولین چیزی که مسئولان می گویند، نبود منابع ارزی لازم برای واردات است. به گفته برخی مسئولان کشور، به دلیل تنگنا های موجود و تحریم های پولی و مالی، بسیاری از مرودات مالی قطع و همین باعث شده است تا ارز کمتری در دسترس واردکنندگان قرار گیرد.

تابناک: هر زمان صحبت از گرانی و کمبود کالا در بازار می شود، اولین چیزی که مسئولان می گویند، نبود منابع ارزی لازم برای واردات است. به گفته برخی مسئولان کشور، به دلیل تنگنا های موجود و تحریم های پولی و مالی، بسیاری از مراودات مالی قطع و همین باعث شده است تا ارز کمتری در دسترس واردکنندگان قرار گیرد.
این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس اعتقاد دارند، چنین چیزی درست نیست و ایران به اندازه مورد نیاز خود ارز دارد، ولی اگر امروز میزان عرضه آن در بازار ها کم شده، به دلیل آن است که بسیاری از شرکت های دولتی از جمله پتروشیمی ها حاضر نیستند ارز حاصل از صادرات را وارد بازار کنند.
محمود بهمنی در گفت وگویی در خصوص این موضوع اظهار داشت: در اوضاع کنونی، بیش از هر زمان دیگری باید مدیریت لازم را در کار ها اعمال کنیم. برای این منظور هم باید مدیریت واردات و صادرات و همچنین عرضه و تقاضای ارز را به شدت تحت کنترل داشته باشم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ثبات اقتصادی ما وابسته به عرضه ارز در بازار است؛ بنابراین، اینکه می گویند ارزی نیست، به نظر من حرف درستی نیست. ما از نظر ارزی وضعیت خوبی داریم و این گونه نیست که فکر کنیم چیزی نداریم، چون تنها در سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم.
وی افزود: هر چند از ۴۲ میلیارد دلار تنها ۱۷ میلیارد دلار به کشور بازگشته است، اگر بقیه دلار ها را هم بازمی گردانند، امروز دیگر هیچ مشکلی نداشتیم. زمانی که ما ارز را به کسی که کالا صادر می کند می دهیم، باید بعد از صادرات میزان ارزی که از صادرات کسب کرده است، به کشور بیاورد.
وی گفت: جالب است بدانید بیشتر این شرکت ها، شرکت های پتروشیمی ما هستند، و در ...