رئیس جمهور ترکیه روز شنبه در نشست رهبران گروه-20 که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، بر اقدام مشترک جامعه جهانی جهت مهار ویروس کرونا تأکید کرد.

به گزارشگروه بینالملل خبرگزاری آنا، «رجب طیب اردوغان»، با تأکید بر اینکه جامعه جهانی و در راس آن کشورهای پیشرفته در این زمینه امتحان خوبی پس نداده اند، گفت: در مبارزه با کرونا کشورهایی که از لحاظ اقتصادی قوی نیستند به سرنوشت خود رها شدند ولی ترکیه با امکانات خود به 156 کشور جهان و 9 نهاد بین المللی کمکهای بهداشتی کرده است.
وی با اشاره به کشف واکسن کرونا گفت: واکسنهایی که تولید می شوند باید بجای تعمیق بی عدالتی موجود جهانی به استفاده مشترک انسانیت درآید و در این راستا جی 20 می باید مکانیزمهایی طراحی کند که در چارچوب آن، جامعه جهانی بطور عادلانه و با قیمت مناسب به این واکسن دسترسی داشته باشد.
رئیس جمهوری ترکیه در زمینه فعالیتهای ترکیه برای تولید واکسن کرونا گفت: ترکیه 16 واکسن مختلف را در دست بررسی دارد و هم اکنون آزمایش بر روی انسان در یکی از واکسنهای یاد شده آغاز شده است و ترکیه واکسنی را که تولید می کند، در خدمت کل جامعه جهانی اختصاص خواهد داد.
اردوغان با تأکید بر اینکه کرونا علاوه بر بهداشت، اقتصاد جهانی را نیز تحت تأثیر قرار داده است، گفت: در دورانی کرونایی دیوارهای گمرکی مجدداً بالا کشیده شده و تدابیر حفاظتی کشورها از اقتصاد خود افزایش یافته است. ترکیه در چارچوب اصول سازمان تجارت جهانی خواستار یک اقتصاد جهانی عادل و نیز تقسیم رشد و رفاه اقتصادی است و در این راستا لزوم اصلاحات در ساختار سازمان تجارت جهانی اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به اینکه کرونا موجب تأثیر پذیری بازارهای کار در سطح جهان شده است ، گفت: اقشار آسیب پذیر جامعه شامل زنان، جوانان و معلولان بار اپیدمی را بیشتر بر دوش می کشند.
وی با اشاره به طرح عمل جی 20 ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار