گزارش کامل از روزهای سیلابی کهگیلویه و بویراحمد

تابناک کهکیلویه و بویر احمد دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶
سیل اخیر در حقیقت بازخوانی یک عمر فاجعه های زیست محیطی در حاشیه رودخانه های خروشان این دیار را آشکار کرد.

تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، سیل اخیر و باران های سیل آسا همراه با طغیان رودخانه های فصلی در استان به ویژه در دو حوزه بویراحمد و دنا سیلی محکمی بر صورت زمین خوارانی زد که طی سالیان متمادی بی محابا به جان حریم رودخانه ها و محیط زیست افتاده بودند و کسی را هم یارای مقابله با آنان نبود.
سیل اخیر در حقیقت بازخوانی یک عمر فاجعه های زیست محیطی در حاشیه رودخانه های خروشان این دیار را آشکار کرد.
صدای آخرین نفس های بشار خروشان قبل از بارش های امسال به گوش می رسید و طغیان دوباره بشار ، هرچه ناپاکی در حریمش در این سال ها ایجاد شده بود در چند ساعت شست و با خود به عمق خلیج فارس برد.
وقتی که تیغ های مخوف و بی رحم زیاده خواهان و دودهای آتشین کارخانه های غیرمجاز شن و ماسه بی رحمانه بر جان طبیعت بی دفاع رودخانه بشار افتاده بود و کسی هم جلودارشان نبود اما در چشم به هم زدنی، سیل آمد و کاری کرد کارستان!
خشکسالی 10سال گذشته در کهگیلویه و بویراحمد که به سرزمین رودخانه های خروشان ،نهرها و چشمه های جوشان معروف است نگرانی های جدی میان کشاورزان و مسئولان امر در این خطه ایجاد کرده بود.
بررسی ها و مطالعات شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد هم حکایت از کاهش میزان نزولات جوی در هشت سال گذشته در این استان داشت به طوری که میانگین بارش ها در این مدت نسبت به بلند مدت 50 درصد کاهش یافته بود.
تا پیش از بارش ها و نزول رحمت الهی در سال زراعی جاری ، میانگین بلند مدت بارندگی در این استان از 43 سال قبل تاکنون افزون بر 675میلی متر معادل حدود 10 هزار و 474 میلیون مترمکعب اعلام شده بود.
باران های سیل آسا در سرزمین برف و آفتاب «کهگیلویه وبویراحمد» در نوروز ...