مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: طبق بررسی های موجود بیش از 300 سال است که خراطی به شکل سنتی در شهر سرایان انجام می شود و اکنون این هنر، به نام شهرستان سرایان با شماره 1318 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
خراط در فرهنگ لغت به معنای کسی است که با دستگاه خراطی، چوب را می تراشد و اشیای چوبی تزئینی درست می کند.
به گزارش ایسنا، خراطی از جمله رشته های صنایع دستی ایران است که در آن به وسیله دستگاه تراش افقی نسبت به تراش چوب اقدام می کنند.
در بقایای حجاری های تخت جمشید نقوشی از تخت و چهارپایه سلطنتی و عودسوز مشهود است که خراطی شده است. مواد اولیه این هنر انواع چوب سپیدار بوده، اما آنچه که مسلم است هر چه چوب فشرده تر و محکم تر باشد، می توان به کارهای ظریف تر پرداخت و دوام آن نیز بیشتر می شود.
ابزار اصلی هنرمند بعد از چوب چرخ خراطی است که چوب را روی آن به وسیله گیره می بندند و در حالی که حرکات دورانی تندی دارد، خراط با ابزاری که در دست دارد به چوب فرم می دهد.
راه اندازی کارگاه خراطی سنتی در شهرستان سرایان
محمد عرب، مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان از راه اندازی دومین کارگاه خراطی سنتی در شهر سرایان خبر داد و گفت: استفاده از تمام ظرفیت های صنایع دستی در سال جهش تولید از اولویت های کاری میراث فرهنگی است.
وی افزود: در همین راستا دومین کارگاه خراطی سنتی توسط یکی از فارغ التحصیلان صنایع دستی در بازارچه دائمی صنایع دستی میثم (آهنگران) واقع در محدوده تاریخی شهر سرایان راه اندازی شد.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان بیان کرد: کارگاه خراطی ارغوان توسط یکی از هنرمندان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری