«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت اوضاع پیرامون برجام قابل قبول نیست و اروپایی ها با به جریان انداختن مکانیسم حل و فصل اختلافات تلاش می کنند ایران را مقصر شرایط فعلی نشان دهند.

به گزارش مشرق ، به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف روز جمعه در نشست خبری سالانه خود گفت: «جهان در مقابل خواسته های آمریکا سر خم کرده و با ایران تبادل تجاری انجام نمی دهد. این اوضاع که وارد پیچ خطرناکی شده بسیار نگران کننده است. سه کشور از طرف های اروپایی برجام-انگلیس، آلمان، فرانسه- نامه ای به مقام عالی رتبه اتحادیه اروپا [جوزف] بورل ارسال کرده و گفته اند می خواهند مکانیسم حل وفصل اختلافات که بخشی از توافق برجام است را فعال کنند».
وی افزود این سه کشور توسط آمریکا تحت فشار قرار گرفته اند تا دست به چنین اقدامی بزنند. تلاش برای فعال شدن مکانیسم حل وفصل اختلافات نشان می دهد که اتحادیه اروپا قصد دارد تقصیرات را به گردن ایران بیندازد. اوضاع فعلی برجام غیر قابل قبول است.
وزیر امور خارجه روسیه افزود: «زمانی که ایران می گوید عمل به تعهدات داوطلبانه خود را تعلیق می کند، البته که روسیه باور دارد [چنین کاری] کمکی نخواهد کرد و به آمریکا بهانه می دهد تا اوضاع را بدتر کند. با این حال ما دلایل این که چرا ایران مجبور به انجام این اقدامات شده است درک می کنیم.»
لاوروف درباره بروز سانحه هوایی برای یکی از هواپیماهای خطوط هوایی اوکراین در ایران گفت، اطلاعاتی داریم که نشان می دهد دستکم ۶ جنگنده اف-۳۵ آمریکایی درست در نزدیکی مرزهای ایران در پرواز بودند اما این اطلاعات باید مورد تأیید نهایی قرار گیرند.
وی همچنین بیان داشت، روسیه از ایران می خواهد در گفت وگوهای افغانستان سهم داشته باشد.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت، مذاکرات مسکو و واشنگتن ادامه دارد، گرچه نتایج چندانی از آن حاصل نشده است. او حضور نیروهای «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار