برنامه ریزی انجمن داروسازان ایران برای تحقق بسیج کنترل فشارخون

فارس نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵
دبیر انجمن داروسازان ایران از برنامه ریزی مدون تحت عنوان «بسته های آموزشی توانمندسازی داروخانه ها» به منظور ارائه اطلاعات سلامت از جمله فشارخون بالا به صورت نوشتاری و دیجیتال در محل داروخانه ها به مردم خبر داد.

مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان ایران در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ضمن اعلام استقبال داروسازان سراسر کشورازبرنامه ملی بسیج ملی فشارخون بالا اظهار داشت: اجرای موفقیت آمیز این برنامه، می تواند تاثیر بسزایی در پیشگیری و کنترل بیماری های متعددی داشته و بار این بیماری ها را کاهش دهد.
وی ادامه داد: با توجه به توانمندی و ظرفیتی که در داروسازان سراسر کشور وجود دارد، این طرح، مورد توجه داروخانه های مناطق مختلف کشورمان قرار گرفته و انجمن داروسازان ایران در این رابطه برنامه ریزی های مناسبی را تدارک دیده است.
به گفته سجادی، یکی از توصیه های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مشارکت داروسازان در طرح های مراقبت های اولیه سلامت است، چرا که در تمام نقاط دنیا، داروسازان نسبت به بقیه حرف پزشکی از بیشترین مراجعه کننده برخوردارند.
سجادی اضافه کرد: بر این اساس، در طی چند دهه گذشته در کشورهای توسعه یافته، نقش داروساز در داروخانه از دارو محوری به بیمار محوری تغییر یافته است و داروسازان خدمات متعددی را در داروخانه ها ارائه می نمایند.
وی تصریح کرد: از جمله این خدمات می توان به ارتقای آگاهی مراجعین به داروخانه ها در زمینه خودمراقبتی؛ تغییرات شیوه زندگی(کاهش عوامل خطر نمک و قند دریافتی، کم تحرکی)، واکسیناسیون، تنظیم خانواده، ترک سیگار، الکل و مواد مخدر، مراقبت های بهداشتی دارویی در سالمندان و گروه های در معرض خطر، پایش و مدیریت بیماری های مزمن غیرواگیر از قبیل سکته های قلبی و مغزی و دیابت، ارائه راهکارهای پیشگیری از عفونت های شایع از قبیل عفونت حاد تنفسی، آموزش و مشاوره بهداشت پوست و مو، ارائه کمک های اولیه در مواقع اورژانس، اندازه گیری ...