صالحی: کاغذ ها تا ۲هفته دیگر می رسند

خبر خودرو سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۲

فارس: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباه مشکلات موجود در حوزه کاغذ، گفت: کاغذ کتاب و مطبوعات در ماه های اخیر یکی موضوعات مهم کشور بود. مقام معظم رهبری نیز پس از بازدید از نمایشگاه کتاب و استماع دغدغه ناشران، تاکید موکد داشتند که وزاری مسئول و دولت راهکارهای لازم برای ساماندهی این موضوع را در نظر گیرند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پس از فرمایشات مقام معظم رهبری جلسات متعددی با وزیر صمت و ستاد اقتصادی دولت اقای نهاوندیان برای حل مشکل کاغذ برگزار شد. امروز نیز جلسه ای برای رسیدگی به مشکل کاغذ با حضور معاون اول رییس جمهور آقای جهانگیری برگزار شد که مجموعه این جلسه ها دستاورد خوبی داشت.
وی اظهار کرد: اگرچه کاغذ جزو کالاهای اساسی بود اما بحث هایی درباره اینکه از لیست کالاهای اساسی خارج شده و برای تهیه آن از ارز نیمایی استفاده شود، مطرح شد. مجموعه صنوف نشر و مطبوعات که در جلسات مختلف حضور داشتند با این دیدگاه مخالف بودند. به زعم ناشران تخصیص ارز نیمایی به جای ارز دولتی بر قیمت کتاب و مطبوعات اثرگذار است به همین دلیل مقررشد؛ کاغذ فرهنگی –صرفا کاغذ کتاب و مطبوعات- همچنان جزو کالاهای اساسی باشد و ارز 4200 تومانی به آن تخصیص داده شود.
این وزیر کابینه دوازدهم با بیان اینکه در سال جاری باید مبلغ 80 میلیون دلار برای تهیه 80 هزار تُن کاغذ تخصیص پیدا کند، خاطرنشان کرد: بخشی از محموله کاغذ در گمرکات به دلیل تعلیق موجود میان ارز نیمایی و ارز 4200 تومانی در یک ماه اخیر ترخیص نشد در جلسات برگزار شده، این موضوع نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد حداکثر تا دو هفته آینده تمام کاغذهای موجود در گمرکات ترخیص شود.
صالحی ادامه ...