من به عنوان کسی که از روز های ابتدایی در جریان شکل گیری جناح موسوم به اصلاحات حضور داشتم، شخصا سند هویتی و گفتمانی را ندیده ام/ یک جریان سیاسی، ابتدا باید مبانی هویتی خود را تعریف کند/ هیچ یک از این افراد موسوم به اصلاح طلب حاضر نیستند، به نقد تصمیمات گذشته اصلاح طلبان بپردازند/ امروز در بعضی سطوح جریان های سیاسی، اصلا تحلیل سیاسی وجود ندارد و بیشتر برخورد ها و لجبازی های شخصی وجود دارد/ اینکه تقاضای تعریف هویتی داریم، یک کار جبهه ای است/ اگر تعریفی دقیق از مبانی اخلاقی اصلاح طلبی در زندگی سیاسی و اقتصادی در میان نباشد، هر روز این امکان وجود دارد که یک نماینده از جبهه اصلاحات به نمایندگی مجلس یا منصبی دیگر برسد و ببیند که با موضع گیری ای خاص، جایگاه و صلاحیت خود را از دست می دهند در اغلب موارد این فرد اصل مساله اصلاحات را فراموش می کند/ به نظر من، اصلاحات در ایران این است که مردم زندگی خود را اداره کنند، کشور درست اداره شود و گرفتاری های مردم کمتر شود/به نظر ما شهروندان باید به خاطر نتایج عملکرد ها و آثار مثبتی که در زندگی خود/ می بینند، پای صندوق رای بیایند و اگر چنین شود، یک پیروزی است. این پیروزی اصلاحات است/ بحران مدیریت مدیران ناکارآمد در دولت اول آقای روحانی در دولت دوم نیز نمایان شد و مشکلات امروز را به وجود آورد/ به سالخوردگی خود ایمان بیاوریم و نیرو هایی که صادق هستند و اراده خدمت دارند و انگیزه کار و حل مشکل دارند را روی کار بیاوریم/ وضعیت «بد» این است کسی را که من یا حزب کارگزاران سازندگی صالح نمی دانیم وارد مجلس شود. اما «بدتر» این است که افراد احساساتی و افراطی چه از جناح چپ و چه جناح راست وارد مجلس شوند.

سال آخر مجلس دهم بحث انتخابات مجلس یازدهم به دلایلی همچون تجربه ائتلاف با غیراصلاح طلبان در دوره قبل، عملکرد نمایندگان لیست امید در مجلس و انتقاداتی که به فراکسیون امید شده و می شود، قابلیت توجهی توأمان دارد؛ حال آنکه امروز به نظر می رسد حجم نقد های درون گفتمانی اصلاح طلبان بیشتر از نقد به نظارت های استصوابی یا رصد تحرکات انتخاباتی اردوگاه رقیب است.
شاید دلیل این وضعیت را بتوان در محور هایی همچون نقد تجربه ائتلاف، نقد عملکرد فراکسیون ها و نقد عملکرد نمایندگان لیست امید جست وجو کرد. به دلیل این مباحث سراغ غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، شهردار پیشین پایتخت در دوران دولت اصلاحات و البته منتقد امروز جبهه اصلاحات رفتیم و با او به گفتگو نشستیم.
اصل بحث مان با کرباسچی بر این مهم متمرکز شد که آیا اصلاح طلبان سند و دستورالعملی که گویای هویت گفتمانی این جناح سیاسی باشد، دارد یا خیر و اگر ندارد، چرا ندارد. کرباسچی در توصیه ای مهم به اصلاح طلبان می گوید که اصلاحات نیازمند آن است که دست به کار تدوین سندی هویتی بزند و ایراد های خود را مرتفع کند. البته روایت کرباسچی از حال و روز امروز اصلاحات، صرفا می تواند روایتی باشد کنار دیگر روایت ها و در عین حال، مقدمه ای برای گفتگو هایی دیگر در این موضوع. هر چند این واقعیت نیز انکارناشدنی است که بخش عمده فعالیت های هر گفتمان سیاسی، در عمل اجتماعی و در طول زمان ساخته و پرداخته می شود و غالبا به صورت پسینی شکل گرفته، تثبیت شده و در مواجهه با جامعه هدف درونی نهایی می شود؛ هویت گفتمانی اصلاحات نیز از این قاعده مستثنا نیست. چنانکه می توان تاریخ اصلاحات را در دوران جمهوری اسلامی بر اساس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار