روایتی از مردان شرمگینی که به جبر فقر آمدند

قصه مهرداد و دیگران؛ تازه واردان مترو تهران!

لوگوی فرارو فرارو . سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ساعت ۱۴:۵۰
این ساعتایی که توی مترو جوراب می فروشم، شبایی که بدون استراحت، بعد از نگهبانی روز، برای نگهبانی شب تا صبح، اضافه کار می مونم، فقط بچه هام میان جلوی چشمم. اون وقتی که بچه ام میگه بابا یه بسته بیسکویت برام بخر و من پول ندارم که حتی یه بسته بیسکویت بخرم. واقعا ندارم. بار ها شده که حتی کرایه رفتن به محل کارم رو نداشتم. بچه ام آرزوشه که یه ماشین اسباب بازی داشته باشه. آرزوشه یه رستوران ببرمش.

متروی تهران، «شهرِ زیرِ زمین» است؛ «شهر زیر زمین» با همه الصاق های یک شهر؛ آدم هایش، روشنایی ها و خاموشی هایش، قصه هایش. در واگن های مترو که بچرخی همه جور آدم می بینی، از صد رنگ، از صد جنس؛ پیر، جوان، زشت، زیبا، شمالی، جنوبی، بی حواس، آشفته، بیمار، سالم، شاد، غمگین. آدم هایی که می دوند دنبال سرنوشت، آدم هایی که از سرنوشت می گریزند، آدم هایی با خیال دوردستی که هیچ وقت کف دست شان نمی نشیند، آدم هایی که خیال دوردست را از کف دست شان می تراشند .. موج دوستی ها، موج دشمنی ها، موج کنجکاوی ها، موج بی تفاوتی ها، موج مهربانی ها، موج نفرت ها .. متروی تهران، واگن هایش، لبالب از امواج زندگی، آن همه شعاع سیال، مثل یک کشتی، شناور است روی برش های منقطع زمان.
اعتماد در ادامه نوشت: آدم ها، پا که به سکو می گذارند، وارد واگن ها که می شوند، روی صندلی ها که می نشینند، در درازای راهروی واگن ها که راه می روند، ردِ بود ن شان، ثبت می شود در خاطره شهر زیر زمین ... کاش «مترو» می توانست بنویسد، حرف بزند، از این همه زندگی..... «خانوما، آقایون. جوراب زنونه، جوراب مردونه، جوراب بچه گونه، جفتی ۵ تومن .. خانوما، آقایون .. جوراب زنونه، جوراب مردونه، جوراب بچه گونه، جفتی ۵ تومن ..»
مساحت تبلیغاتش، همین قدر خلاصه بود. انگار اطلاق جنسیت و درازای زندگی و ارزش ریالی جوراب هایی که می فروخت، برای چشم های بینا کفایت می کرد. آن منت گذاری ها، آن تبلیغات مکارانه، آن سماجت های القایی، آن منم منم های تصویری، آن تحمیل های چسبناک، انگار فروختن یک جفت جوراب، بهای این همه سوهان زدن روان آدم را نداشت ...
این ۱۲ ماه، در «شهرِ زیرِ زمین»، یک تغییر عجیب اتفاق افتاد؛ بازار ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار
پنبه زن
پنبه زن
لوگوی شبکه خبر شبکه خبر .