افشای سندی از نقش فرانسه و سلاح فرانسوی در کشتار مردم یمن

فارس نیوز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹
اسناد محرمانه نظامی فرانسه، ثابت می کند، علاوه بر استفاده سلاح های فرانسوی علیه غیرنظامیان در یمن، موضع رسمی این کشور مبنی بر عدم استفاده سلاح ها علیه مردم یمن، دروغ است و صحت ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، تحقیقات مفصل وب سایت «دیس کلوز» در همکاری با رادیوی « فرانس اینتر »، نشان دهنده تناقض موضع رسمی دولت فرانسه است که وجود سلاح های فرانسوی در جنگ علیه یمن را انکار می کند.
گزارش سایت « یورونیوز » عربی، می گوید: یک سند امنیتی در فرانسه وجود دارد که سلاح های فرانسوی مورد استفاده در جنگ یمن و میزان تاثیر آن بر غیرنظامیان را مشخص کرده است.
این تحقیق بر اساس یک گزارش ۵۰ صفحه ای محرمانه است که توسط اطلاعات نظامی فرانسوی در تاریخ ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۸ تهیه شده و در آن آمده است: تسلیحات فروخته شده فرانسوی به عربستان سعودی و امارات در حملات دریایی، هوایی و زمینی در یمن مورد استفاده قرار گرفته است.
در میان سلاح های مورد استفاده، بر اساس تحقیقات، تانک های لُکلِر (LeClerc)، زره پوش، موشک نفوذگر، جنگنده های میراژ دارای موشک رادار، سامانه های راداری کُبرا (Radar Cobra)، وسایل نقلیه زرهی آراویز، بالگردهای کوگار و دوفین، ناوچه کلاس ماکاه و سکوهای پرتاب موشک بنونا و ۴۸ توپخانه مدل سزار که ساخت شرکت «نکستر» فرانسه است.
این گزارش اطلاعاتی شامل فهرست دقیقی از سلاح های ارائه شده به سعودی ها و اماراتی هاست که در درگیری های یمن مورد استفاده قرار می گیرد.
 در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸، اظهارات دیگری از زبان فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه از طریق تلویزیون پی اف ام تی وی منتشر شد که در آن گفت: تا آنجا که من می دانم، سلاح های اخیرا فروخته شده علیه غیرنظامیان مورد استفاده قرار نگرفته است.
پارلی همچنین در جولای 2008 در کمیسیون دفاع ملی و نیروهای مسلح (پارلمان) حاضر شد و حمله نظامی عربستان به یمن را دفاع از خود توصیف کرد ...