داغ ذغال بر تن درختان جهرم

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۷
داغ ذغال بر تن درختان جهرم
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت ترین ذغال ایران را تولید می کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می شود.

ایسنا: چوب، یکی از منابع تأمین انرژی از زمان شناخت آتش توسط بشر تا به امروز بوده است. ۱۸ درصد از جنگل های کشور در استان فارس مورد هجوم اَره به دستانی قرار گرفته که با خشکسالی های اخیر، جنگل های این استان و حتی شمال کشور را روانه کوره های غیرمجاز جهرم کرده و به ذغال تبدیل می کنند. تعداد این کوره ها در حدود ۹۰۰ واحد در سه بخش «سیمکان»، «کردیان» و «مرکزی» در شهرستان جهرم است که بیش از پنج هزار نفر در آن ها مشغول به کار هستند.
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت ترین ذغال ایران را تولید می کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می شود. در این روش، چوب ظرف ۲۰ روز به ذغال باکیفیت تبدیل می شود. هم اکنون در جهرم بیش از ۱۵ نوع ذغال تولید می شود. ذغال لیمو شهرت بسیار دارد. متأسفانه در شهرستان جهرم هیچ گونه صنف مستقل و مجزایی برای این حرفه وجود ندارد.
شاید اگر صنف و اتحادیه ای رسمی در این حرفه وجود داشت، بر میزان و نحوه تولید ذغال هم نظارت بیشتر و ...

[ مشاهده متن کامل داغ ذغال بر تن درختان جهرم برترینها ]