اجرای اولین پیوند سلول های بنیادی خون ساز در خاورمیانه

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۴

رئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران از انجام اولین پیوند سلول های بنیادی خون ساز در بیمار مبتلا به اچ آی وی، برای اولین بار در ایران و خاورمیانه خبر داد.
به گزارش «ایران»، مینو محرز با تأکید بر اهمیت پیوند سلول های بنیادی خون ساز در بیمار مبتلا به عفونت اچ آی وی، افزود: گزارش ها نشان می دهد حدود ۴۰ هزار مبتلا به این بیماری در کشور وجود دارند این درحالی است که آمارهای غیر رسمی نشان می دهد تعداد واقعی بیماران بیش از دو تا سه برابر این آمار است. این موضوع نشان می دهد ما فقط یک سوم مبتلایان را کشف کرده ایم، چون اطلاع رسانی در این زمینه کم است و مردم نمی دانند که باید برای تست اچ آی وی مراجعه کنند.وی با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در جامعه برای کنترل بیماری ایدز، افزود: باید بدانید که همه خدمات مربوط به مبتلایان به این بیماری اعم از انجام تست، مشاوره، درمان و دارو در کشور رایگان است. در همین راستا۲۰۰ مرکز در کشور وجود دارند که این خدمات را ارائه می کنند.محرز خاطرنشان کرد:با اقدامات انجام شده امروز دیگر سرنگ آلوده عامل اصلی ابتلا به این بیماری محسوب نمی شود و در حال حاضر رابطه جنسی کنترل نشده عامل اصلی انتقال اچ آی وی در کشور به شمار می آید.
سید رضا صفایی فوق تخصص خون و انکولوژی، نیز در ادامه به تشریح عمل پیوند سلول های بنیادی خون ساز پرداخت و گفت: بیمار، فرد ۴۴ ساله ای است که از نظر سنی و شرایط عمومی امکان پیوند برای وی مهیا بود. خوشبختانه این پیوند با موفقیت انجام شد و در حال حاضر دو هفته از زمان پیوند می گذرد و بیمار بدون مشکل خاصی مرخص شده است. البته این بیمار به مدت سه ماه تحت مراقبت قرار می ...