صید ماهی با برق فشار قوی

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷

صد متر کابل می آورند به برق فشار قوی وصل می کنند و می اندازند توی رودخانه ای که زایشگاه ماهی هاست. وقتی چنین اتفاقی می افتد باید بدانیم که هزاران بچه ماهی که دیده نمی شوند هم می میرند.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا، رحمت محمدی، رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی صیادی گیلان گفت: با اتخاذ برخی سیاست ها غلط، قدم در مسیری گذاشته ایم که سرانجام آن نابودی صیادی در استان گیلان است. اگر به همین صورت پیش برویم تا پنج سال آینده ۹۵ درصد از شرکت های تعاونی ما باید اعلام ورشکستگی کنند.
او با بیان اینکه همین حالا بین ۴۰ تا ۵۰ درصد اعضای تعاونی های صیادی سهم خود را رها کرده و دیگر دنبال معیشت از طریق دریا نیستند، عنوان کرد: دریا دیگر نمی تواند حداقل معاش را برای صیادان استان تامین کند.
به گفته محمدی، دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل کاهش ذخایر دریایی ماست.
او تصریح کرد: سازمان شیلات در ادوار گذشته برای جبران صید، اقدام به پروش ماهی و ریختن بچه ماهی به دریا می کرد. امسال شاید میزان بچه ماهی هایی که به دریا ریخته شده ۱۰ درصد قبل هم نباشد.
ناهماهنگی شیلات و محیط زیست
رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی صیادی گیلان با بیان اینکه ناهماهنگی هایی میان سازمان شیلات و محیط زیست وجود دارد که به صیادان ضرر می زند، تصریح کرد: در بسیاری از جاها راه رودخانه ها به دریاها بسته شده، یعنی اینکه شن جلو آب را گرفته و آب رودخانه ها به دریا نمی ریزد. ما برای اینکه بچه ماهی هایی که در رودخانه هستند، به دریا بروند، فصلی با عنوان فصل رهاسازی داریم.
محمدی ادامه داد: در این فصل مثلا آب دو چاه به رودخانه ریخته می شود تا ...

سرخط اخبار