ایران چگونه هاب صادرات محصولات دانش بنیان در منطقه می شود؟

خبرگزاری مجلس پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۳۱
آسیب اتکا به صادرات نفت امروز بیش از هر زمان دیگری نمایان شده و در این شرایط توسعه اقتصاد دانش بنیان و صادرات این محصولات از طریق بکارگیری دیپلماسی اقتصادی و استفاده از ظرفیت سفارتخانه ها می تواند درآمد ارزی کشور را افزایش دهد.

خبرگزاری خانه ملت _  گروه اقتصادی _ خدیجه رمضان بیگی ؛ میزان صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان به عنوان یکی از معیارهای تحقق اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح است. سیاست های کلان و قوانین مختلف نیز بر توسعه صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان تأکید دارد، با این حال متولی رسمی برای اندازه گیری و گزارش دهی منظم آن در کشور تعیین نشده است و در نتیجه آمار رسمی وجود ندارد، در این خصوص برآوردها نشان می دهد در سال 1395 میزان صادرات محصولات با فناوری بالا که در گمرک ثبت شده، حدود 425 میلیون دلار بوده است و با در نظر گرفتن صادرات خدمات فناوری اطلاعات به میزان 180 میلیون دلار می توان گفت که کل صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان در سال 1395 حدود 605 میلیون دلار بوده است.
محمدرضا پور ابراهیمی داورانی  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با بیان اینکه صادرات محصولات دانش بنیان یک ضرورت برای اقتصاد ایران است، می گوید که برای این کار بودجه و مشوق های لازم دیده نشده که باید در قوانین و مقررات زیرساختی این موارد لحاظ شود.
خسارت اتکا به صادرات نفت امروز بیش از هر زمان دیگری نمایان می شود
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه اقتصاد دانش بنیان،  می افزاید که اتکا به درآمدهای نفتی باعث بروز مشکلات اقتصادی در کشور شد که خسارات آن امروز بیش از هر زمان دیگری مشاهده می شود، بنابراین باید از این متکی بودن به هر نحوی جلوگیری شود.
بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس مقایسه ها نشان می دهد که ارزش دلاری صادرات محصولات با فناوری بالا ...