یک متخصص عفونی تاکید کرد که شناسایی عوامل بیماری و درمان به موقع عفونت ها تاثیر بسزایی در جلوگیری از بروز ناباروری دارند.

دکتر زهرا ثقه الاسلامی در گفت وگو با ایسنا، یکی از علل مهم ناباروری در زنان و مردان را اختلال ساختاری در سیستم باروری آنها دانست و گفت: این اختلال می تواند به صورت چسبندگی، انسدادهای مادرزادی، درگیری رحمی، درگیری سیستم تناسلی و... و. ظاهر شود. از علل دیگری که می تواند منجر به این عوارض شود می توان به عفونت هایی اشاره کرد که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. رفتارهای پرخطری که معمولا خارج از حریم شخصی دونفره صورت گیرد می تواند بستری برای ابتلا به بیماری شود.
وی افزود: ارگانیسم هایی از میکروب نیز وجود دارد که ممکن است زن یا مرد به آن مبتلا شوند که ابتلا به آنها لزوما به معنای داشتن رابطه غیرایمن یا پرخطر نیست. به عنوان مثال ارگانیسم «کلامدیا» یکی از این نوع بیماری ها است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و فرد نسبت به درمان آن اقدام نکند می تواند باعث درگیری سیستم لگنی یا رحم شود که در نهایت ممکن است ناباروری را ایجاد کند. البته همین فرایند در آقایان هم می تواند منجر به بروز عفونت در سیستم ادراری و کلیه ها شده و در نهایت سبب ناباروری شود.
این عضو کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، دسته دیگر ارگانیسم ها را ویروس هایی مانند HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و... معرفی کرد و افزود: این نوع از ویروس ها به خودی خود باعث ناباروری نمی شوند، اما با توجه به اینکه یکی از راه های انتقال این ویروس ها از طریق تماس جنسی است، در صورتی که فرد مبتلا درمان نشود می تواند مستعد بیمار کردن شریک جنسی خود بوده و اگر تعداد این ویروس ها در هر دو نفر به حد زیادی برسد احتمال انتقال ویروس به جنین این زوج نیز بالا خواهد رفت.
وی با بیان اینکه HIV درمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار