شهادت امام سجاد(ع)، داغ دیده کربلا

واحد مرکزی خبر پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹

امام علی بن الحسین علیه السلام، معروف به "زین العابدین" و "سجاد" و مکنی به ابوالحسن و ابومحمد، در پنجم شعبان سال ۳۸ قمری دیده به جهان گشود
مادرش، شهربانو دختر یزدگرد سوم پادشاه ساسانی ایران بود که پس از حمله مسلمانان به امپراتوری ساسانیان و پیروزی مسلمانان در آن نبرد، اسیر شد و همراه اسیران ایرانی به مدینه منتقل شد و به پیشنهاد امیرالمومنین علیه السلام در انتخاب همسر، آزاد و مختار گشت؛ وی در میان جوانان و صاحب منصبان مدینه، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام را اختیار و به عقد ازدواج وی درآمد و از آن هنگام به «سیدة النساء» معروف شد.
وی چند سالی بیش در بیت امام حسین علیه السلام زندگی نکرد. زیرا در هنگام تولد تنها فرزندش امام زین العابدین علیه السلام در سال ۳۸ قمری بدرود حیات گفت.
امام سجاد علیه السلام پس از شهادت پدر ارجمندش امام حسین علیه السلام در محرم سال ۶۱ قمری، در ۲۳ سالگی به مقام امامت نایل آمد و در سخت ترین و دشوارترین تاریخ امت اسلام، رهبری شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام را بر عهده گرفت و راه و روش پدران و نیاکان پاک نژاد خویش را استمرار بخشید.
آن حضرت، در واقعه کربلا حضور فعال داشت و از آغاز مبارزه امام حسین علیه السلام بر ضد یزید بن معاویه، در کنار آن حضرت بود و در سفر آن حضرت از مدینه به مکه و از مکه به عراق و سرزمین کربلا، وی را همراهی می فرمود.
ولیکن در روز عاشورا که تمامی یاران امام حسین علیه السلام به اذن آن حضرت و پس از آن، خود امام حسین علیه السلام وارد میدان کارزار شده و با دشمنان به نبرد جانانه پرداختند و سرانجام مظلومانه به شهادت رسیدند، امام زین العابدین علیه السلام بر اثر بیماری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار