جهانگیری آیین نامه اصلاحی نظام سنجش اعتبار را ابلاغ کرد

فارس نیوز سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۲
هیئت وزیران در جلسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ با هدف حذف فضای انحصار و افزایش کیفیت گزارش های اعتبارسنجی، آیین نامه نظام سنجش اعتبار مصوب را اصلاح کرد و امروز نیز این اصلاحیه از سوی جهانگیری ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، هیئت وزیران در جلسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ با هدف حذف فضای انحصار و افزایش کیفیت گزارش های اعتبارسنجی، آیین نامه نظام سنجش اعتبار مصوب را اصلاح کرد و امروز نیز این اصلاحیه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.
این اصلاحات با هدف ساماندهی و نظارت بر سازمان هایی که بر اساس مفاد آیین نامه ملزم به ارائه اطلاعات به سامانه اعتبارسنجی می باشند، ممانعت از بروز انحصار و عدم وجود رقابت در زمینه فعالیت شرکتهای اعتبارسنجی، تعیین ضمانت اجرایی برای مقابله با متخلفان و طرز رسیدگی به شکایات و نحوه برخورد با متخلفان در زمینه تامین کنندگان و استفاده کنندگان اطلاعات شرکتهای سنجش اعتبار صورت گرفته است.
براساس آیین نامه جدید هر شرکت اعتبارسنجی صرفاً در قالب شرکت سهامی به صورت غیردولتی، با مجوز بانک مرکزی و تحت نظارت آن بانک فعالیت خواهد کرد و حداقل مبلغ سرمایه برای تأسیس و فعالیت شرکت اعتبارسنجی ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شد.
هم چنین، بانک ها و موسسه اعتباری موظفند به منظور اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات، گزارش اعتباری را از شرکت اعتبارسنجی دریافت و متناسب به نتایج حاصل از گزارش اعتباری اشخاص طبق ضوابط ابلاغی بانک مرکزی نسبت به اخذ وثایق و تضمین های لازم اقدام نمایند.
برای مشاهده متن این مرقومه اینجا مراجعه کنید.

سرخط اخبار