هشدار فیاض به اصولگراها و اصلاح طلبان: تفکرات مارکسیستی بیشتر از شما در دانشگاه خریدار دارد

خبر آنلاین پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۲۰
استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشجویان دیگر حال نقد کردن و انتقاد اجتماعی ندارند، از گسترش تفکرات کمونیستی بین دانشجویان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین ، دانشگاه ها اگرچه همواره به عنوان بستری برای فعالیت های سیاسی مورد توجه بوده و به صورت جدی در جریان تحولات سیاسی، جریان ساز بوده اند اما این روزها شاهد کمتر تحرکی در این فضای بالقوه برای فعالیت های سیاسی هستیم به طوریکه گفته می شود کمتر رغبتی از سوی دانشجویان برای انجام فعالیت های سیاسی وجود دارد آنهم در سالی که منتهی به یک انتخابات مهم است.
اما به واقع دلیل رخوت سیاسی در دانشگاه ها و بدنه دانشجویی چیست؟ 
ابراهیم فیاض استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در تشریح دلایل رخوت سیاسی در دانشگاه ها و در بدنه دانشجویی به خبرآنلاین گفت: بحث سیاسی موضوعی مرتبط با قدرت است، با این نوع نگاه زمانی تحرک و نشاط سیاسی در جامعه و به تبع آن در دانشگاه ها امکان پذیر خواهد بود که فضای جامعه اجتماعی و نه اقتصادی باشد. زمانی که جامعه اقتصادی شده و اقتصاد قدرت گرفته و بر جامعه حاکم می شود به طور طبیعی موضوعات اجتماعی کنار گذاشته و از نشاط سیاسی هم خبری نیست، موضوعی که امروز دانشگاه ها مبتلابه آن هستند.
این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، با بیان اینکه جامعه ایران به شدت به سمت اقتصادی شدن در حرکت است، ادامه داد: به همین دلیل است که طبق اعلام مسئولان دانشگاه استقبال دانشجویان از مقطع دکتری به شدت کاهش یافته به طوریکه گفته می شود تقریبا تعداد داوطلب و تعداد پذیرش یکسان است. این تغییر رفتارها را باید ناشی از حاکم شدن نگاه اقتصادی دانست که دانشجویان به جای کسب مدرک در پی درآمد زایی هستند.
فیاض افزود: در چنین شرایطی فضایی از دانشگاه باقی نمی ماند که در آن بتوان درباره قدرت فکر یا مباحث سیاسی را مطرح کرد، امروز سیاست های ...

سرخط اخبار