ایران اکونومیست- رئیس کنفدراسیون صادرات: چرا یک معاون وزیر بجای استدلال کارشناسی در حوزه وظایف خود و دفاع از عملکرد خود، با طرح موضوعات غیرمرتبط از عدم برگشت ارز به سامانه نیما ابراز نگرانی می کند آن هم درست در شرایطی که چند روز قبل رئیس بانک مرکزی به عنوان عالی ترین مقام بخش پولی و ارزی کشور از روند بازگشت ارز به چرخه اقتصادی ابراز رضایت کرده است.

محمد لاهوتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص تصمیمات اقتصادی که در ده روز اخیر که منجر به اعتراض فعالان به تشکل ها و انجمن های فعال صادراتی شده، گفت: تشکل های صادراتی هیچگونه مسئولیت دولتی ندارند بلکه به عنوان زیر مجموعه اتاق بازرگانی تنها در خصوص فعالیت ها و عملکرد خود به این ابرتشکل بخش خصوصی پاسخگو خواهند بود و گله مندی مسئولین دولتی و انتظارشان از تشکل ها در خصوص پاسخگویی به آنها وارد نیست .
وی در خصوص سیاست ها و بخشنامه های جدید صادراتی گفت: متاسفانه همچنان شاهد هستیم که در این حوزه تصمیمات خلق الساعه و بدون کارشناسی اتخاذ می شود آن هم در حالی که کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند ارز صادراتی است. از ابتدای سال جاری تا به امروز رئیس جمهور و وزرا بارها به این نکته اذعان داشتند که درآمد کشور از محل صاردات نفت بسیار کاهش داشته است ضمن آنکه بانک مرکزی اعلام کرده که تمام ارز مورد نیاز واردات به غیر از کالاهای اساسی را از محل صادرات غیرنفتی تامین کرده است پس درآمدهای صادراتی امروز جزء لاینفک اقتصاد کشور است.
وی افزود: اکنون با چنین وضعیتی تصمیم گیری های خلق الساعه منطقی به نظر نمی رسد، ما در یک سال گذشته مشکلاتی در حوزه صادرات داشتیم که با تعامل و همفکری با وزارت صمت، جهاد و بانک مرکزی بخش زیادی از آن حل شد اما در بحث سیاست های محدودکننده، برخی مدیران وزارتخانه در شرایطی که هر یک دلار ارز صادراتی برای کشور ارزشمند است بدنبال اجرای سیاست های سلیقه ای هستند که از دیر باز مدنظر داشتند.
وی افزود: نمونه بارز این تصمیمات اخذ عوارض صادرات بر روی کالاهای معدنی است که با مخالفت شدید اتاق و صادرکنندگان مواد معدنی روبرو ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار