مشارکت بانوان گیلان در اهداء خون پایین است

ایرنا پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۸
رشت - ایرنا - مدیر پزشکی انتقال خون گیلان مشارکت بانوان استان را در اهداء خون پایین دانست و خواستار همکاری آنان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران شد.

به گزارش ایرنا، گیتی ایزدی پور روز پنجشنبه در نشست تخصصی سلامت بانوان در رشت افزود: بانوان در طول سال سه بار و آقایان سالانه چهار بار می توانند در کار انساندوستانه و نوعدوستانه اهدای خون مشارکت کنند، بنابراین به همکاری هر دو گروه برای اهدای خون نیازمندیم.
وی با اشاره به اهمیت اهدای خون برای تامین خون های مورد نیاز بیماران اظهار داشت: گاهی تزریق خون به یک بیمار تنها راه درمان است، بنابراین اهدای خون اهمیت بسزایی دارد زیرا تا اهدا کننده ای نباشد، نجات آن بیمار امکانپذیر نیست.
مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان نیاز به خون را همیشگی دانست و خاطر نشان کرد: در همه ایام به اهدای خون مردم نوعدوست نیازمندیم و اهدای خون تنها نباید در مناسبت ها و ایام ویژه انجام شود.
وی ضمن قدردانی از اهداکنندگان خون در گیلان و با بیان اینکه سال گذشته، ۶۲ هزار نفر در این استان خون اهدا کردند، اضافه کرد: نباید فراموش کنیم که برخی از بیماران برای ادامه حیات نیاز به اهدای خون دارند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه که اهدای خون صرفاً به معنای تزریق خون به یک بیمار نیست، تصریح کرد: از خون اهدایی مواردی همچون پلاکت، پلاسما و آلبومین نیز دریافت و به بیماران نیازمند تزریق می شود.
سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرند.
استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف ...

سرخط اخبار