بر اساس برنامه اعلام شده، مذاکرات راهبردی میان عراق و آمریکا از نیمه ماه جاری میلادی (حدود ۱۴ روز دیگر) در بغداد آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از نورنیوز، اگرچه دولت جدید عراق هنوز اعضای تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات را تعیین نکرده، لیکن گفته می شود «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در تلاش است با معرفی سریع تر وزیر خارجه پیشنهادی خود به پارلمان، سرپرستی هیئت عراقی مذاکره کننده را به او واگذار کند.
دولت آمریکا پیشتر «دیوید هیل»، معاون وزیر خارجه این کشور را به عنوان سرپرست هیئت مذاکره کننده خود معرفی کرده است.
بر اساس اظهارات چندی قبل «مایک پومپئو»، وزیر خارجه آمریکا و مصاحبه اخیر سفیر آمریکا در بغداد، گفتگوهای راهبردی تنها بر مسائل امنیتی و نظامی متمرکز نخواهد بود.
در سال ۲۰۰۸ نیز در دوران نخست وزیری «نوری المالکی»، گفتگوهای مشابهی میان بغداد و واشنگتن انجام شد که خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق را از سال ۲۰۱۱ به دنبال داشت.
در این میان؛ مقامات آمریکایی به خوبی بر این واقعیت وقوف دارند که اکثریت سیاست مداران طیف های مختلف در عراق و قاطبه مردم چنانچه مصوبه پارلمان این کشور مبنی بر خروج نیروهای نظامی خارجی از عراق مشخص کرده، خواستار کاهش روابط با آمریکا به ویژه خروج سریع نیروهای نظامی این کشور از خاک عراق هستند.
مهمترین رخداد و بهانه ای که می تواند توجیه کننده تداوم حضور آمریکا در عراق و تقویت طیف کم تعداد سیاست مداران عراقی هوادار همکاری نزدیک با آمریکا باشد، مسئله مبارزه با تروریسم و مشارکت آمریکا در امنیت عراق است.
بر اساس اسناد و ادله غیر قابل خدشه، دولت آمریکا و متحدان این کشور که در قالب ائتلافی نظامی برای مبارزه با تروریسم در عراق حضور دارند در طول سال های گذشته به جای مبارزه جدی با داعش مسیر «مدیریت تروریسم» در منطقه و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری