یکی از روایت های منتشر شده درباره نحوه به شهادت رسیدن شهید فخری زاده طی عملیات تروریستی، استفاده از تیربار اتوماتیکی است که بر روی خودروی وانت در محل حادثه نصب شده بود، در این گزارش چیستی تیربار اتوماتیک و نحوه عملکرد آن را بخوانید.

فارس نوشت: پس از شهادت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری های دفاعی وزارت دفاع در روز جمعه طی یک عملیات تروریستی، روایت های مختلفی پیرامون چگونگی اجرای این عملیات تاکنون منتشر شده است.
پیگیری ماجرا حکایت از استفاده از سلاح اتوماتیک (تیربار) دارد که بر روی یک خودروی وانت نصب شده بود و تیراندازی به سمت خودروی شهید فخری زاده به وسیله این تیربار صورت گرفته است.
موضوعی که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز اینگونه آن را روایت می کند: دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید و حرفه ای و تخصصی استفاده کرد و متاسفانه موفق شد که بعد از ۲۰ سال به هدف خودش برسد. متاسفانه عملیات بسیار پیچیده ای بود و با به کارگیری تجهیزات الکترونیکی رخ داد و هیچ فردی در صحنه حضور نداشت.
تیربار اتوماتیک چیست؟
تیربار اتوماتیک زیرمجموعه ای از تسلیحات کنترل از راه دور است که در علوم نظامی تحت عنوان (Weapon Remote Station) یا «جایگاه کنترل از راه دور سلاح» شناخته می شوند. طی سال های گذشته با پیشرفت تکنولوژی، موضوع کنترل از راه دور تسلیحات رزمی در دستور کار بسیاری از ارتش های جهان قرار گرفته و همین امر سبب شده تا تسلیحاتی که راه اندازی، روانه سازی و استفاده از آنها نیازمند حضور نفر یا نفراتی در کنار آنها داشت، امروز به صورت تماما خودکار و به صورت اتوماسیون شده، کار خود را انجام دهند.
این جایگاه های کنترل از راه دور غالبا برای کنترل آتش سلاح های کالیبر سبک و متوسط بر روی انواع خودروهای زرهی، سکوهای زمینی مانند برجک های مرزبانی، خودروهای رزمی سبک و حتی خودروهای غیرنظامی نیز قابلیت نصب دارد و در حقیقت یک پایه ثابت شده است که سامانه های ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار