متهم ردیف اول بیماری آسم معرفی شد

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴:۴۰
دود اسپند، سرما و آلودگی هوا، فست فودها، مواد نگهدارنده و افزودنی های غذایی از موارد حمله و تشدید کننده بیماری آسم به شمار می رود، اما دود سیگار در این بین متهم ردیف اول است.

به گزارش مشرق، علت نامگذاری روزهایی از سال به نام بیماری های شایع، در واقع گسترش آگاهی در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری و مراقبت از بیماران است.
روز جهانی آسم، رویدادی مهم در تقویم سلامت همه کشورهای جهان به شمار می رود و علت اهمیت این روز، شیوع بالای آسم در جهان است.
امسال شعار «شیوع رو به رشد آسم را متوقف کنیم» برای این روز انتخاب شده تا با مشارکت ذینفعان و برنامه ریزی و تعامل برای پیشگیری و کنترل این بیماری اقدام کرد.
بر اساس گزارش های در دسترس، شیوع آسم در سراسر دنیا روبه افزایش بوده و به ویژه در جوامعی که سبک زندگی غربی را پیدا کرده و شهرنشین شده اند، بیشتر دیده می شود.
پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری انسداد ریوی مزمن (C OPD) به سومین عامل مرگ و میر در جهان بعد از بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها تبدیل شود.
در این باره مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان اظهار داشت: در این استان برنامه غربالگری تاکنون اجرایی نشده بنابراین آماری در مورد مبتلایان به بیماری آسم وجود ندارد.
دکتر راضیه السادات میر معینی افزود: آسم در حقیقت زمینه افزایش حساسیتی است که فرد دارد سپس حساسیت او با عوامل محیطی تحریک می شود.
وی اضافه کرد: این تحریک اگر به درجه ای برسد که دارای علائمی باشد در یک فردی به صورت آلرژی این حساسیت بروز کرده و در شخص دیگری میزان حساسیت به قدری بالا می رود که به صورت علائم آسم ظاهر می شود.
** ابتلای ۹ درصد افراد بالغ و ۱۱ درصد کودکان به آسم
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته شیوع آسم در افراد بالغ ۹ درصد و کودکان ...